Velika Britanija – Kompanije koriste rupu u zakonu koja im omogućava da nakon transfera sa broda na brod registruju rusko gorivo kao da je sa drugih mesta, izvještavaju novinski mediji.
Velika Britanija je kupila najmanje 39 pošiljki ruske nafte od februara, iako je teret registrovan kao uvoz iz drugih zemalja, objavio je Sandej tajms, pozivajući se na podatke o saobraćaju tankera i trgovinske statistike.
Pošiljke nafte ruskog porekla, vredne oko 200 miliona funti (236 dolara), navodno su isporučene u britanske luke nakon transfera sa broda na brod, što je praksa koja se široko koristi kada veliki tankeri koji zbog svoje veličine ne mogu da pristanu u luke, prebacuju svoj teret u manje brodove.
Prema nalazima Sandej tajmsa, ova praksa otvara mogućnost brodskim kompanijama da registruju svoj teret bez navođenja stvarnog porekla pošiljki, navodeći umesto toga zemlju otpreme kao izvor tereta. Na ovaj način se pošiljka ruske robe može registrovati kao poreklom iz Nemačke ako je u britansku luku doveze nemačka firma.
Novinar je uspeo da isprati desetine pošiljki ruske nafte koje su stigle u britanske luke od marta, a evidentirane su kao da potiču iz Nemačke, Holandije, Poljske, Francuske i drugih zemalja. Najmanje 13 njih je navodno stiglo u junu i julu. Međutim, zvanični podaci o uvozu nafte iz britanske Kancelarije za nacionalnu statistiku (ONS) pokazuju da zemlja tih meseci nije dobijala naftu iz Rusije.
Prema pomorskim stručnjacima, transferi sa broda na brod postali su popularniji otkako su zapadne zemlje ove godine počele da ciljaju na izvoz ruske nafte, kao deo sankcija zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini.
“Transferi sa broda na brod su postali zaista korisna metoda za prikrivanje odredišta i porekla tereta. Iranci su to započeli, Venecuelanci su to usavršili, Rusi su to podigli i trčali sa tim”, rekla je Mišel Vize Bokman, analitičarka za energetiku i brodarstvo u brodarskom časopisu Lloid’s List. Prema Refinitivu, koji prati transfere sa broda na brod, bilo je oko 267 takvih transfera širom sveta koji su uključivali rusku naftu od marta.
Britanski embargo na pomorski uvoz ruske nafte trebalo bi da stupi na snagu 5. decembra. Međutim, prema pomorskim stručnjacima, s obzirom na rupe u zakonu i praksu prenosa sa broda na brod, Velikoj Britaniji će biti teško da zaista zaustavi rusku naftu od ulaska u zemlju, čak i nakon tog datuma.
Tekst preveo V.D.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.