Već petu godinu zaredom pada broj goveda u EU

Stočari u Evropskoj uniji su u sve nezavidnijoj situaciji. Broj goveda opada petu godinu zaredom, a razlog su visoki troškovi proizvodnje, pad cene mleka, kao i novi propisi koji otežavaju opstanak farmi koje se bave uzgojem mlečnih krava ili tovljenika.

Evropska komisija u izveštaju o procenama tržišta veruje da će se ovakav trend nastaviti i sledeće godine.

Pred ovim sektorom su zahtevi koji menjanju način poslovanja, sprečavaju ulaganja i ograničavaju mogućnost prodaje. Iako je zabeležen oporavak izvoza goveda, posebno u Tursku u 2022, analitičari očekuju da će u budućnosti zakonodavstvo EU o dobrobiti i transportu živih životinja značajno ograničiti izvoz žive stoke.

Cene govedine će i dalje biti visoke, jer se očekuje dalji pad brojnosti stada, a to znači da će biti manji broj zaklanih grla. Prema procenama Komisije, proizvodnja govedine će 2023. godine opasti petu godinu zaredom. U prvoj polovini 2023. godine broj zaklanih grla je u EU pao za 3,8 odsto, a za celu godinu se očekuje pad od skoro dva odsto.

Relativno visoke cene junećeg mesa ograničavaju maloprodaju i ugostiteljsku ponudu i ograničavaju uvoz, posebno visokokvalitetne junetine. Zbog smanjene domaće ponude, posledično će doći do smanjenja izvoza iz EU.

Stočari će se i u budućnosti suočavati sa visokim troškovima proizvodnje, a posebno sa previsokim cenama stočne hrane, što će negativno uticati na profitabilnost. Kupci će se više okretati mesu živine zbog nižih cena.

Još jedan limitirajući faktor u ovoj proizvodnji je suša koja ograničava dostupnost hrane za stoku. Najveće smanjenje brojnosti, naročito mlečnih grla, očekuje se u Francuskoj, Španiji i Portugaliji.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.