Uz stabilan budžet Kikinde realizuju se zacrtani planovi

KIKINDA: Konsolidovanim završnim računom budžeta Grada Kikinde za 2021. godinu, koji su usvojili odbornici Skupštine grada, konstatovan je suficit od 60 miliona dinara, a ostvarenje budžeta od 96 procenata, prema oceni gradonačelnika Nikole Lukača pokazatelj je odgovornog i domaćinskog poslovanja lokalne samouprave.

– Logično je da stabilan budžet na osnovu stvarnih mogućnosti uvek donosi dobar rezultat. Trudili smo se da u gradu i selima realizujemo što više projekata, iz oblasti kulture, sporta, socijalne zaštite, odnosno u svim oblastima koje nas i čine gradom. Sve što smo zacrtali smo realizovali. Možemo još bolje, imamo još mnogo toga da uradimo, zato dugujem veliku zahvalnost svima koji su razumeli naš način poslovnog razmišljanja. U narednom periodu nastavićemo da slušamo građane, da ulažemo u infrastrukturu, omladinu, sport, kulturu i svaki drugi segment našeg društva i našeg grada – rekao je gradonačelnik Lukač.

Realizacija budžeta u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi dinara, uz ostvareni suficit, bila je više nego efikasna, što je, kako je predočila zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski, najbolji je rezultat u poslednjih desetak godina.

– Oko 60 odsto gradske kase puni se od poreza, veća grupa prihoda su donacije i transferi, a budžet smo punili takođe od izdavanja poljoprivrednog zemljišta i rudne rente, kao i prihoda javnih ustanova. Najvažnije investicije u protekloj godini koštale su preko 470 miliona dinara. To se pre svega odnosi na Gradsku pijacu, izradu projektne dokumentacije za Opštu bolnicu, Gradski stadion, za nastavak rekonstrukcije kanalizacione mreže, industrijske zone, radove na Teri, kao i na drugim objektima. Takođe smo značajna sredstva uložili u mesne zajednice – podsetila je Dijana Jakšić Kiurski.

Odbornici su usvojili odluku o davanju saglasnosti na drugu izmenu i dopunu programa poslovanja Javnog preduzeća ‘’Kikinda’’ za 2022. godinu. Usvojena je odluka o Zoohigijenskoj službi i o ustupanju obavljanja poslova zoohigijene. Usvojeno je davanje saglasnosti na cenovnik usluga vodosnabdevanja i kanalizacionih usluga, cenovnik usluga izrade vodovodnih priključaka, kontrolisanja, overavanja i popravke vodomera i cenovnik iznošenja retkih fekalija. Prema novom cenovniku poskupljenje ovih usluga od 1.avgusta je 39,4 posto, a naplata počinje u septembru.

Za domaćinstva u gradu Kikindi, obrazovne, zdravstvene ustanove, javne česme i Sportski centar “Jezero” kubik vode će umesto 67,36 dinara iznosiće 76,27 dinara, dok je u selima cena povećana za 23 posto i nova cena kubika vode je 67,29 dinara, bez PDV-a, dok cene usluga vodosnabdevanja za kategorije ostalih korisnika ostaje nepromenjena.

Kanalizacione usluge za domaćinstva će iznositi 67,36 dinara po kubiku.

V. d. direktora JP “Kikinda” Čedo Gvero je obrazložio da Grad Kikinda vodi socijalno odgovornu politiku, ali da se zbog povećanja troškova došlo u situaciju da se revidiramo cenovnik. Korekcija cena tražena je u decembru prošle godine, međutim, nije odobrena.

– Sada kada smo sagledali troškove koji su sastavni deo proizvodne cene kubika vode, došli smo do toga da je poskupljenje neminovno , kako JP “Kikinda” ne bi završilo poslednja dva kvartala sa gubitkom u poslovanju – obrazložio je Gvero.

U novom cenovniku od poskupljenja su izuzeta pravna lica jer po Zakonu o komunalnim delatnostima postoji obaveza da se približi cena kubika vode i kanalizacionih usluga svih korisnika sa domaćinstvima, a pravna lica su veći teret ponela prema poslednjoj korekciji cena 2019. godine. Jedino umanjenje cena je utvrđeno za demontažu vodomera iz šahta, koja umesto dosadašnjih 6.920 iznosiće 3.988 dinara, kao i za isključenje potrošača sa mreže na ulici koje umesto 20.880 iznosiće 8.573 dinara.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.