Usvojen Izveštaj o sanaciji planine Starica

BEOGRAD – Cilj Srbije jeste održivo rudarstvo koje podrazumeva očuvanje životne sredine, kazali su danas predstavnici ministarstava rudarstva i energetike i životne sredine u Izveštaju o sanaciji planine Starica u blizini Majdanpeka.

Oni su u izveštaju skupštinskom Odboru za zaštitu životne sredine istakli da se sve radi u skladu sa propisima i zakonima Srbije.

Odbor je usvojio Izveštaj nadležnog resora, nakon polemčne rasprave koja je trajala pet sati.

Pomoćnik ministra za rudarstvo Dejan Mikijanović kazao je da se sve rudarske aktivnosti na planini Starica izvode po odobrenim radovima i po dopunskom rudarskom projektu, a da nadzor vrši resorno ministarstvo i nadležne inspekcijeske službe.

Podsetio je da je kineski „Ziđing“ preuzeo 2018. RTB Bor, da su kopivni na planini Starica bili potpuno ruinirani i da su kao takvi predstavljali opasnost i za žitelje tog kraja.

Dodao je da rudnik bio u potpuno degradiranom stanju od 1992. do 2013. godine i da su svi radovi stali, kao i da na Starici nema još nikakve eksploatacije ruda već da je u pitanju sanacija terena.

„Svi investitori moraju da poštuju zakone države Srbije iz oblasti rudarstva i zaštite životne sredine“, kazao je Mikijanović.

Ukazao je da bi, ukoliko bi došlo do bilo kakvih obustava sanacije, radnici ostali bez posla, a ostao bi i problem jezera sa zagađenom vodom koje bi moglo da izazove ekološku katastrofu.

„Dajte nam priliku da pokažzemo da možemo da se bavimo održivim rudarstvom koje podrazumeva o zaštićenu životnu sredinu. I ako neko ima stvarna saznanja, ozbiljna o korupciji i problemima, sa dokazima neka nas obavesti“, rekao je odgovarajući na opaske predstavnika opozicije da imaju sumnje da je po sredi i korupcija.

Pomoćnik ministra u Ministarstvu rudarstva i energetike za inspekcijski nadzor Zoran Pavlović kazao je da je urađen inspekcijski nadzor i da je utvrđeno da je sanacija neophodna, jer je uočeno da postoji klizište koje mora da se sanira.

Dodao je da se te pukotine vide samo sa kopa, da predstavljaju rizik za grad i kop i da to nema nikakve veze sa širenjem rudnika kako neki tvrde.

On je dodao da je urađena rekultivacija

jednog saniranog dela i da je posle 40 godina zasađeno 18.500 stabala na saniranom delu.

Državna sekretarka Ministarstva životne sredine Jelena Tanasković kazala je da je Majdampek označen kao eksploataciono, a ne zaštićeno područje, kao i da je u 2020. godini obavljeno 26 ekoloških nadzora, u 2021. 41 u Ziđingu, a u ovoj godini do sada je obavljeno 18 nadzora.

Sednica je protekla u međusobnim optužbama članova Odbora iz vlasti i opozicije, ali i neslaganja o pitanju sanacije planine Starica.

Dok opozicioni članovi Odbora tvrde da je u pitanju devastiranje planine, prekomerna eksploatacija i ugrožavanje životne sredine Majdanpeka, članovi iz vlasti su na osnovu izveštaja ministarstava stava da se sve radi po zakonu.

Zamenik predsednika Odbora Milimir Vujadinović zatražio je da se osudi kršenje poslovnika od strane predsednika Odbora jer nije reagovao na reči poslanice Ivane Parlić.

Supštinski odbor je usvojio ovaj predlog komom se ograđuje od govora kojim se institucije države Srbije upoređuju sa fašističkim, pošto je članica Odbora iz Narodne stranke Ivana Parlic okarakterisala, kako je rekla, vlast kao „fašističku“.

Vodila se i polemika o aktivistima iz Majdampeka kojima je određen pritvor. Predstavnici vlasti su tvrdili da je reč o ljudima sa „sumnjivim dosijeima“, dok su predstavnici opozicje tvrdili da je reč o “ običnim, hrabrim građanjma“ i tražila da oni što pre budu pušteni na slobodu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.