BEOGRAD – Članovi Vlade usvojili su na današnjoj sednici Predlog zakona o dopuni Zakona o potvrđivanju Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, kako bi se omogućilo unapređenje sistema lokalne samouprave i prihvatanje savremenih evropskih modela.
Imajući u vidu različitost potreba lokalnih samouprava, predviđeno je da se omogući organizovanje unutrašnje administrativne strukture u cilju obezbeđivanja efikasnog rada uprava, saopštila je Vlada.
Članovi Vlade usvojili su i Akcioni plan za period od 2024. do 2025. godine za sprovođenje programa za reformu sistema lokalne samouprave u Republici Srbiji za period od 2021. do 2025. godine, koji će omogućiti povećanje kapaciteti lokalnih samouprava kroz unapređenje kvaliteta i dostupnosti usluga građanima.
Usvojena Strategija bezbednosti i zdravlja na radu, osniva se Institut za rani razvoj
Vlada Srbije je usvojila i Strategiju bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji za period od 2024. do 2027. godine kojom se utvrđuje strateški okvir i prioriteti u razvoju sistema bezbednosti i zdravlja na radu, a u cilju smanjenja povreda i profesionalnih bolesti.
Strategija, koja je nastavak realizacije prethodnog dokumenta, zasnovana je na aktivnostima, ciljevima i pravcima za dalje unapređenje ove oblasti i očuvanja zdravlja radno aktivnog stanovništva, unapređenja radnih uslova i otklanjanja profesionalnih rizika.
Njen cilj je da se broj povreda na radu smanji za pet odsto u odnosu na ukupan broj povreda u prethodnom petogodišnjem periodu sprovođenja Strategije, navodi se u saopštenju Vlade.
Na sednici je usvojena dopunjena Uredba o planu mreže zdravstvenih ustanova, kojom je predviđeno osnivanje Instituta za rani razvoj i inkluziju radi sprovođenja različitih istraživanja kroz saradnju sa akademskom zajednicom, pre svega medicinskim fakultetima, Fakultetom za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, ali i drugim visokoškolskim ustanovama.
Osnivanjem instituta, biće olakšano uvođenje savremenog pristupa u radu, primenom jasnih protokola, standardizovanih procedura i modela rada, u cilju delotvorne podrške ranom razvoju detata, kao i podrške za ugroženu decu i porodice kroz terenski rad, koju ova Uredba predviđa.
Takođe, biće omogućeno jačanje profesionalnih kapaciteta svih zaposlenih u zdravstvenom sistemu (pedijatara, medicinskih sestara i tehničara, zdravstvenih saradnika) uvođenjem kontinuirane medicinske edukacije, novih sadržaja o ranom razvoju deteta, kao i savremenih metoda rada u oblasti ranih intervencija, u nastavni plan i program fakulteta.