Prva faza kliničkih testiranja pokazala je izuzetne rezultate kod miševa, a tek treba da bude ispitana na ljudima.
Prva faza kliničkih ispitivanja pokazala je znake da novi lek uspešno smanjuje težinu i količinu sala kod gojaznih miševa, a da nije uticao na njihov apetit. Ukoliko i testiranja na ljudima budu uspešna, ovaj lek bi mogao da dovede do revolucije u medicinskom tretmanu gojaznosti jer bi pokretao skidanje štetnih kilograma bez gubitka apetita ili izbegavanja masnoća u ishrani, piše Science Alert.
Lek targetira enzim pronađen u astrocitima, zvezdolikim ćelijama u mozgu, koje mogu da regulišu telesnu težinu delujući na odvojenu grupu neurona, pokazalo je novo istraživanje Instituta za bazične nauke (IBS) u Južnoj Koreji.
Our findings are now published in Nature Metabolism! A long journey from inception to publication. Great thanks to Ashley Castellanos-Jankiewicz for her suggestion and unwavering support. Truly grateful and elated! 🙏 #naturemetabolism #obesity #astrocyte #gaba #gabra5 #ibs #ccs https://t.co/p37I0EQiif
— MOONSUN SA (@MoonsunSa) September 2, 2023
– Dosadašnji tretmani za gojaznost targetirali su hipotalamus i bili su fokusirani na neuronski mehanizam povezan sa regulacijom apetita. Da bismo prevazišli to, fokusirali smo se na astrocite i identifikovali da su reaktivni astrociti uzrok gojaznosti – rekao je Munsun Sa, autor studije i neuronaučnik sa IBS, navodi se u saopštenju Instituta.
Kako se navodi, hipotalamus kontroliše balans između jela i trošenja kalorija i zna se da se neuroni u toj oblasti mozga povezuju sa masnim tkivom i regulišu metabolizam masti, ali nije baš bilo poznato kako to rade.
Istražujući gojazne miševe sa mnogo masti u ishrani, naučnici su otkrili da je aktivnost drastično smanjena u grupi neurona GABRA5. Nakon toga su eksperimentisali smanjujući njihovu aktivnost koristeći hemikalije. To je dovelo do gojenja sa smanjenom produkcijom toplote u braon masnoći i većem skladištenju bele masnoće.
S druge strane, stimulisanje GABRA5 neurona u hipotalamusu dovelo je do značajnog gubitka težine kod gojaznih miševa, što je pokazalo da ti neuroni funkcionišu kao kontrolori težine.
– Otkrili smo postojanje jedinstvenih neurona koji tope masnoću – napisali su autori u svojoj studiji.
Sa i njegove kolege bili su iznenađeni da astrociti kontrolišu aktivnost ove grupe GABRA5 neurona uključujući i isključujući gubitak kilaže. Oni su ustanovili da su reaktivni astrociti češći u mozgu miševa sa gojaznošću u odnosu na one sa zdravom težinom. Ovi reaktivni astrociti uključuju enzim MAOB, koji proizvodi inhibitorni neurotransmiter GABA. Skok GABA je ono što pokreće GABRA5 neurone da uspore i prestanu normalno da rade, što dovodi do gojenja. Tim je pomislio da ako povećanje aktivnosti GABRA5 neurona može da smanji skladištenje masnoće, onda blokiranje astrocita u proizvodnji GABA može da pomogne u lečenju gojaznosti. Tu je uključen obećavajući novi lek KDS2010, koji inhibira MAOB enzim u reaktivnim astrocitima, pa time blokira produkciju GABA i dozvoljava GABRA5 neuronima da funkcionišu normalno i promovišu gubitak kilograma.
KDS2010 dao je odlične rezultate kod gojaznih miševa. Njihov metabolizam masti se povećao, a skladištenje masnoće smanjilo, a do gubitka kilograma je došlo uprkos tome što im je ishrana bila prepuna masnoće, a nije bila ni smanjena količina pojedene hrane.
U studiji su testirani samo mužjaci, tako da je potrebno još istraživanja. Biotehnološka kompanija Neurobiogen, koja je povezana sa istraživačkim timom, trenutno je u prvoj fazi kliničkih ispitivanja sa lekom KDS2010.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.