Uspešni rezultati i nova prijateljstva podsticaj za dalji ruralni razvoj Srbije i Severne Makedonije

Ekonomsko osnaživanje seoskog stanovništva, pre svega žena i mladih kroz unapređenje postojećih ali i uvođenje novih mera podrške koje bi mogle da doprinesu zapošljavanju i generisanju prihoda na lokalu glavni je cilj projekta „Bolje prilike po meri nerazvijenih područja”, čija je završnica obeležena sumiranjem najvažnijih rezultata, dostignuća i utisaka svih učesnika.

Projektom prekogranične saradnje obuhvaćene su tri lokalne samouprave iz Srbije – Lebane, Surdulica, Vlasotince i dve iz Severne Makedonije – Kumanovo i Staro Nagoričane.

Dijana Spalević, savetnica za regionalni razvoj u NALED-u najpre je pozdravila prisutne i izrazila zahvalnost svim akterima koji su doprineli stvaranju uspešnih rezultata koji će biti od velike koristi odabranim opštinama, ali i podsetila na najvažnije aktivnosti koje su sprovedene u proteklom periodu.

– Naša misija tokom rada na projektu bila je kreiranje povoljnih uslova i ambijenta za stvaranje prihoda na lokalu, kako bi se postojeće stanovništvo zadržalo, a oni koji su našli svoje mesto van granica zemlje motivisali na povratak svojim ognjištima. Posebno bih napomenula dva ključna stuba svih preporuka koje smo ustanovili nakon opsežnih konsultacija na terenu, a odnose se na unapređenje konkurentnosti u poljoprivrednoj i prehrambenoj proizvodnji, kao i diverzifikaciji dohotka i poboljšanju kvaliteta života u ruralnim područjima – kazala je Dijana Spalević.

Slobodanka Pavlović, predsednica Udruženja žena „Ruža” iz Lebana, naglasila je da je prvi poziv prekogranične saradnje Srbija – Severna Makedonija veoma dobra osnova uz pomoć koje bi se dalje radilo na razvoju seoskih područja u svih pet opština, kao i da postojeće rezultate mogu iskoristiti i druge lokalne samouprave kako bi podstakle razvoj ruralne ekonomije.

– Veliko mi je zadovoljstvo što smo nakon prepoznavanja problema na terenu uspeli da zajedno sa lokalnim samoupravama definišemo mere podrške pojedinačno za svaku od njih, a koje bi trebalo da im pomognu da svojim proizvođačima pruže podršku pre svega u smislu razvoja njihove delatnosti, bilo da je reč o primarnoj proizvodnji ili prerađivačkoj industriji – istakla je Slobodanka Pavlović.

Marinko Đorđević, rukovodilac odeljenja za privredu, urbanizam i zaštitu životne sredine iz opštine Vlasotince podelio je iskustva i viđenje projekta iz ugla te opštine i izrazio zadovoljstvo nedavno održanom studijskom posetom Severnoj Makedoniji i daljem nastavku saradnje u rešavanju problema iz oblasti poljoprivrede, turizma.

– Radili smo na mapiranju mera koje je moguće primeniti u našoj opštini. Meni je drago da smo iz toga pokušali da izvučemo dve mere koje su ušle u program za podršku ruralnom razvoju i poljoprivredi, a to su podrška poljoprivrednim gazdinstvima u smislu prerade voća i povrća, kao i podrška fizičkim licima, gazdinstvima, preduzetnicima ili zadrugama u smislu nepoljoprivrednih aktivnosti koje se odnose na domaću radinost, odnosno na rukotvorine koje mogu biti proizvodi od značaja za razvoj turizma na našoj teritoriji- objasnio je Marinko Đorđević.

Konferenciji su prisustvovali i predstavnici partnerskih organizacija iz Severne Makedonije, lokalnih samouprava koje učestvuju u projektu, članovi Koordinacionog tela u sastavu organizacija i institucija sva tri sektora, predstavnici Zajedničkog sekretarijata programa prekogranične saradnje Srbija – Severna Makedonija, kao i predstavnici drugih lokalnih samouprava iz Srbije.

Projekat prekogranične saradnje „Bolje prilike po meri nerazvijenih područja“ finansira se sredstvima Evropske unije, a sprovodi ga NALED u partnerstvu sa udruženjem žena „Ruža“ iz Lebana, Fondacijom za menadžment i industrijsko istraživanje „MIR“ iz Skoplja i civilnim centrom „AktivUm“ iz Kumanova.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.