Uspešna prekogranična saradnja Kanjiže i Segedina u kulturi

Kanjiza - projekat
KANJIŽA – Očuvanje prirodnih i kulturnih vrednosti u regionu Kanjiže i Segedina, projekat je u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, koji su sproveli opština Kanjiža u saradnji sa Fondacijom za društvena istraživanja „Agora“ iz Segedina.
Budžet projekta iznosio je 197.600 evra, od čega je 167.960 evra sufinansirano sredstvima EU, a deo budžeta za opštinu Kanjiža iznosio je 83.714 evra.

Urađeno u relaizaciji ovog projekta, sprovedenog od 1. januara 2021. do kraja aprila ove godine, predstavljeno je na završnoj konferenciji u kanjiškoj Obrazovno kulturnoj ustanovi „Knesa“. Predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer naglasio je da je u odnosu na ostale projekte koji su se ticali infrastrukturnih ulaganja ili u oblasti socijalne zaštite, ovaj projekat skraćenog naziva CULTCAP je u oblasti kulturne saradnje, pri čemu je 80 posto sredstava utrošeno na zgradi OKU „Knesa“.

– Ulagano je u obnovu poda u zgradi i nabavku nove audio-tehničke opreme. Za radove u zgradi utrošeno je više od dva miliona dinara, a u modernu opremu utrošeno je više od četiri miliona dinara. Jako je retko da imamo mogućnost da lokalna samouprava instituciju čiji je osnivač skoro skroz obnovimo. Pored sredstava iz projekta IPA programa prekogranične saradnje imali smo i dodatne donacije od strane Ministarstva kulture Republike Srbije. Zaposleni u ovoj instituciji jako su bili aktivni u realizaciji više projekata i ako zajedno sagledamo što je ulagano, mislim da 2021. i prvi meseci ove godine je bio jako vredan period za „Knesu“ – konstatovao je Fejstamer.

Pored ulaganja dragocena je i kulturna saradnja, jer iako sa dve strane srpsko-mađarske granice Kanjiža i Segedin su blizu. Fejstamer ističe da u pograničnom regionu ostvaruju dobra saradnja sa naseljima i gradovima u Mađarskoj.

– Fizički razdaljine nisu velike, međutim, imamo granicu između dve države gde ponekad put od 30 minuta traje tri ili četiri sata, što malo otežava i kulturnu saradnju. Sa druge strane jako me raduje da možemo dobiti iskustva i nove ideje od naših partnera iz Mađarske, jer ipak Segedin je veliki grad sa značajnim kulturnim dešavanjima i mnogo toga možemo da naučimo, šta i kako da radimo – dodao je Fejstamer.

Direktor OKU „Knesa“ Karolj Šarnjai nije skrivao zadovoljstvo što je ustanova zahvaljujući projektu prekogranične saradnje uspela da dobijue novu tehničku opremu za filmsku i scensku delatnost, a pored toga obnovljene podrumske prostorije, da bi ga mogli koristiti za dešavanja u kulturi.

– Dobili smo nova ozvučenja, mikrofone, plesni tepih i puno druge opreme koja je modern, pa verujem da će doprineti kvalitetnijom relaizacijom kulturnih programa – kaže Šarnjai.

Projekat CULTCAP – Očuvanje prirodnih i kulturnih vrednosti u regionu Kanjiže i Segedina, ustvari je nastavak prethodnog projekta, pri čemu je u novom projektu po ugledu na prethodne, osim na prirodna stavljen veliki naglasak na najsavremenije i najsvestranije prikazivanje kulturne baštine pograničnog regiona, a za cilj ima i prenošenje ovih vrednosti u turizam i obrazovanje. Kako je istaknuto, cilj je sprovođenje novih kulturnih i multimedijalnih manifestacija i kreiranje multimedijalnih proizvoda, pri čemu se programi grade na osnovama zajedničkih istorijskih, kulturnih i privrednih vrednosti regiona.

Centralna tema projekta su reka Tisa i prirodna i kulturna baština pograničnog regiona Kanjiže i Segedina. Jedna od učesnika u projektu reditelj Zoltan Bičkei iz Kanjiže, naglašava da je fokus stavljen na razvoj regionalnog filmskog stvaralaštva i uvođenje savremenih tehnologija u prodfukciju.

– Rađena su tri kratka filma sa grupom studenata, pri čemu su oni snimali po sopstvenim osećanjima i idejama. Jednu grupu koja je snimala dokumentarni film o skupljačima drva na reci Tisi je predvodio Atila Ivan, drugu grupu je predvodio Tamaš Olah za snimanje kratkog igrnaog filma „Priča iz grada tišine“, a ja sam se sa jednom grupom bavio eksperimentalnim filmom „Sitne vibracije pejzaža u prirodi“. Snimljeno smo oblikovali i na završetku je prilika da se vide ova ostvarenja. Nama je bilo važno, kako učesnici sa strane, ovog puta studenti iz Segedina, gledaju na našu okolinu, našu prirodu i naš grad. Ono što je njihovo oko kamerom zabeležilo mi smo skupljali i sastavljali u jednu celinu – pojasnio je Zoltan Bičkei.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.