Usevi u subotičkom ataru dobro napreduju

njiva-jutro
SUBOTICA – Stanje ozimih useva u subotičkom ataru je dobro – pšenica, ječam i uljana repica su dobro razvijeni, ali će se zbog visokih temperatura zaštita raditi ranije nego uobičajeno. Stručnjaci savetuju proizvođače da ne žure sa prihranom, jer zima još uvek traje i može biti nepredvidiva.

Godina za nama je bila veoma neuobičajena, jesen je bila izrazito topla, a usevi koji su posejani u prvoj i drugoj dekadi oktobra dobro su razvijeni, kaže direktor Poljoprivredne stručne službe, Damir Varga  i dodaje da se vegetacija  na ovim temperaturama odvija, ali nešto sporije, kao i da je primećeno prisustvo patogena.

„Pregledom useva ozimih strnina je utvrđeno  da na ječmu i na pšenici  ima patogena, ima simptoma bolesti, oni se ne razvijaju intenzivno, ali je to pokazatelj da će verovatno biti potrebna nešto ranija i intenzivnija zaštita u prolećnom delu vegetacije. Za sada nema nikakve potrebe za primenom bilo kakvih fungicida.“

Kada je uljana repica u pitanju, Varga ocenjuje da nikada nije bila tako razvijena u ovo doba godine. Na nekim parcelama prisutno je crvenilo, ali ono može biti fiziološkog karaktera  zbog razlike u temperaturi tla i vazduha.

„Zato što je zemlja ipak nešto hladnija u odnosu na vazduh, biljka ima određene potrebe za hranjivima, ali ne može  da ih usvaja takvim intenzitetom korenov sistem koliko to zahteva nadzemna masa, tako da će to crvenilo uglavnom u prolećnom delu vegetacije nestati, tamo gde dođe i do odumiranja dela lisne mase nema bojazni, jer uljana repica ima dobru sposobnost regeneracije.“

Ozimi usevi su jesenas zauzeli oko 60 odsto površina u ataru, što znači da su se proizvođači odlučili da pšenici, ječmu i repici daju prednost na uštrb kukuruza i suncokreta.

„Osnovni razlog je bojazan poljoprivrednih proizvođača  da će se suša nastaviti i u ovoj godini i besparica je učinila da ljudi poseju što više, jer zna se da ubiranjem strnina poljoprivrednici dolaze do prvih novčanih sredstava. Tako da će ove godine biti zasejano znatno manje kukuruza , možda čak i 50 posto manje u odnosu na višegodišnji prosek, a suncokreta će isto biti manje“ – zaključuje Varga.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.