Urbanistički planovi za Novi Sad

NOVI SAD – Među 14 tačaka dnevnog reda današnje sednice novosadske skupštine, najviše je onih koje se odnose na urbanističke planove koji uređuju, između ostalog, deo Salajke severno od Partizanske ulice, buduću radnu zonu južno od autoputa između Velikog rita i Zrenjaninskog puta, te područje severno od nastavka Bulevara vojvode Stepe kao dela obilaznice oko Veternika.

O Sportskom poslovnom centru „Vojvodina” odbornice i odbornici izjasniće se kroz tri tačke dnevnog reda, dok će se na sednici naći i predlog odluke kojim se Begečka jama proglašava zaštićenim područjem lokalnog značaja i to treće kategorije.

Ukoliko Skupština usvoji predlog plana detaljne regulacije za 80,24 hektara između Klise i Zrenjaninskog puta, bare i kanale u ovom delu grada zameniće četiri bloka na kojima će se odvijati tercijarne delatnosti i proizvodno zanatstvo. Pre toga, zbog osobina terena, potrebno je nasuti zemljište sa dva do četiri metra zemlje. Nova radna zona imaće pristup na servisni put duž auto-puta, kao i na državni put ka Zrenjaninu, dok su planeri predvideli pojedine ulice za saobraćaj autobusa GSP, kao i za biciklističke staze.

Veličina parcela kretaće od 3.500 kvadratnih metara, a minimalni ulični front je postavljen na 35 metara. Maksimalna veličina parcele određena je na dva hektara i to samo za proizvodno zanatstvo. Od sadražaja planirani su trgovina, osim rasutim, zapaljivim i ekslpozivnim materijalima, kao i sekundarnim sirovinama. Moguća je i izgradnja ugostiteljskih i pratećih sportsko-rekreativnih objekata, dok proizvodno zanatstvo neće smeti da se bavi proizvodnjom koja štetno utiče na životnu okolinu. Dozvoljena i izgradnja skladišnih terminala, parkinga za teretna vozila, prodajnih prostora, kao i prostora za usluge iz domena saobraćaja. Zauzetost parcela ograničena je na polovinu, a spratnost od dva do tri sprata.

Što se tiče plana za severnu Salajku, on predviđa da se po obodu ovog dela od 37 hektara planiraju opštegradski centri sa stanovanjem i poslovanjem, dok će unutar bloka ostati porodično stanovanje i sportski centar, na mestu današnje “Slavije”, gde je omogućena izgradnja sportske dvorane i otvorenih terena. Porodične kuće mogu da imaju jedan sprat i potkrovlje, sa makismalnih 480 kvadrata stambenog prostora. U okviru stambenog bloka, moguće su delatnosti koje ne ugrožavaju kvalitet stanovanja. Planiran je i vrtić za 150 dece, na delu parcele Srednje škole „Pavle Savić”, kojoj je ostavljena mogućnost izgradnje manjeg zatvorenog bazena.

U krajnjem severozapadnom delu gradskog područja, severno od planiranog nastavka Bulavara vojvode Stepe, biće mesta za stanovanje i poslovanje, ali i za veletržnicu. Plan obrađuje skoro 52 hektara, a navodi se da ima mnogo prostora sa sekundarne i tercijarne delatnosti, za koje su planirane parcele od minimum 2.500 kvadrata, na kojima se može graditi do tri sprata. Za veletržnicu je namenjeno između šest i 10 hektara uz put ka Sajlovu.

Kao dopuna dnevnog reda, stigao je i predlog o izradi izmena i dopuna plana dela između Šafarikove i Jevrejske ulice, kako bi se omogućilo spajanje parcela na adresama Šafarikova 4 i Jevrejska 6. Zavod za zaštitu spomenika kulture izdao je konzervatorske uslove investitoru po čijem se zahtevu plan menja, pošto je zgrada u Jevbrejskoj 6 bila pod prethodnom zaštitom, koja je istekla pre tri godine.

 

Opštegradski centri

Što se tiče opštegradskih centara, oni su planirani duž Partizanske i Temrinske ulice, Sentandrejskog puta, te istočnog dela ulica Teodora Mandića, Šajkaške i Karađorđeve. U njima se može baviti trgovinom, ugostiteljstvom, zdravstvom, socijalnom zaštitom, poslovnom administracijom, a preporučeni su i kulturni i sportsko-rekrerativni sadržaji. Duž Partizanske ulice spratnost je ograničena na tri sprata, osim u delu ka Sentandrejskom putu, gde je dozvoljen i mezanin, te četiri sprata.

Ukoliko se uglu Partizanske i Temerinske ulice pripoje dve parcele, na ovom mestu moguća je izgradnja desetospratnice. Duž Temerinske ulice i u delu Šajkaške ulice dozvoljena su dva sprata i treći koji je povučen. Na uglu Temerinske i Šajkaške ulice planirana je šestospratnica. Uz Sentandrejski put ostaje namena poslovanja na ulaznim pravcima, sa minimalnim parcelama od 4.000 kvadrata, a ovo područje smatra se završenom celinom.

SPC “Vojvodina” na današnjoj sednici podneće izveštaj o utrošenih 360 miliona dinara kapitalnih subvencija iz gradske kase u prošloj godini, kao i oko 2,8 miliona kapitalnih subvencija iz Pokrajine, od kojih je rekonstruisan košarkaški teren na “Sajmištu”. Od gradskih para Spens je utrošio svih 60 miliona za obnovu postrojenja za pripremu vode za zatvorene i otvorene bazene na Spensu, 130 miliona je koštalo postavljanje “balona” i privremenog pokrivanja otvorenog bazena na „Sajmištu”, rekonstrukcija postrojenja za vodu malog bazena na Spesnu koštala je 27 miliona dinara, dok je nabavka stratnih blokova i platformi za olimpijski bazen koštala nešto više od 22,4 miliona. Subvenciju od 120 miliona za projektnu dokumetaciju za dogradnju i rekonstrukciju Spensa, ovo preduzeće nije iskoristilo.

Spens se nalazi u još jednoj tački dnevnog reda, gde pravda 94 miliona koje je dobio kao tekuću subvenciju Grada zbog uticaja pandemije korona virusa na poslovanje. Tako je 44 miliona otišlo na plate zaposlenih, 20 miliona za struju i 30 miliona za grejanje.

Novosadska skupština odlučivaće i o izmeni plana investicija Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu za ovu godinu, gde se 18,44 miliona dinara izdvaja za projektovanje dva objekta od posebnog značaja za Novi Sad (11,5 miliona) i nastavak projektovanja prihvatilišta za odrasla i stara lica u Futogu (6,94 miliona). Ujedno, Kulturni centar Novog Sada zatražio je da preuzme korišćenje Kulturne stanice u Bukovcu, o čemu će takođe odlučivati gradski parlament.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.