Upskos suši, Srbija nije ugrožena

Direktor Produktne berze Novi Sad Miloš Janjić izjavio je Tanjugu da Srbija nije ugrožena kada je reč o žitaricama i da ćemo imati dovoljno kukuruza, suncokreta i soje za sopstvene potrebe, bez obzira na to što se zbog suše očekuje manji prinos nego prošle godine.

Jajnić je, govoreći o trenutnom stanju cena na Produktnoj berzi, rekao da je vidljiv blagi oporavak cena, kao i da je suša uticala na svetsko tržište.

Kaže da će rezultati posle ovog sušnog perioda, kako se bude bližilo vreme žetve, dati precizniju sliku stanja u Srbiji na osnovu koje će se donositi dalje odluke.

– Mi ćemo sigurno imati za izvoz, samo ćemo videti koje su to količine. Treba razumeti i privredu i državu koja vodi računa o sopstvenom stanovništvu. Potrebno je na osnovu rezultata procene doneti pravu odluku. Poenta je u pravoj odluci, koju treba doneti u pravom trenutku, tako da ni jedna ni druga strana ne budu opterećene. Privreda treba da živi i kasnije, ne treba donositi prevelika ograničenja ako za to nema potrebe – kazao je Janjić.

On je dodao da postoji i mogućnost ograničenja izvoza, ali samo u smislu količine.

– U poslednjih nedelju dana je blagi oporavak cena kukuruza, pšenice, soje. Konkretno kukuruzom se trguje između 33 – 34 dinara, pšenica je između 35 i 36 sve zavisi od kvaliteta, a soja je skočila na 78 dinara bez PDV-a. U prethodnom periodu je došlo do pada cena, međutim sama sušna situacija na svetskom tržištu i oslobađanje izvoza su dovele do oporavka cena – rekao je Janjić.

On se osvrnuo na situaciju sa „zarobljenim“ žitaricama u ukrajinskoj luci i rekao da ta situacija dovodi do velike opreznosti trgovaca na svim svetskim berzama, jer su postojala očekivanja da će ukrajinski brodovi krenuti u nekom skorijem periodu, ali da se to još nije desilo.

Janjić je naglasio da Ukrajina izvozi između 70 i 80 odsto svoje proizvodnje, ali da se 90 odsto tog izvoza obavlja brodovima. Pošto to sada nije moguće, može doći do stvaranja velikih pritisaka na tržištu, dodao je on.

– Ukrajina je između 70 i 80 odsto svoje proizvodnje izvozila, a 90 odsto toga je išlo upravo iz ukrajinske luke. Ona sada vrši neki izvoz, samo kopneni i to je po nekoj proceni do dva miliona tona. To je na godišnjem nivou izvoz od maksimum 24 miliiona tona, a prema prognozama očekuje se proizvodnja negde preko 60 miliona tona, na šta moramo dodati i određene zalihe od prethodne godine – rekao je Janjić.

On je kazao da je po proceni trenutno prisutno oko 19 miliona tona starog roda i da će se ukoliko to „ne uspe da izađe iz zemlje“ stvoriti veliki pritisak.

– Sa druge strane, mnogo toga i psihološki utice na tržište. Pre svega tu su prisutni finansijski fondovi koji na bilo koju informaciju potencijalnog rasta ili pada, zabrane, političkih ograničenja, ulaze u poziciju da kupuju na finansijskim berzama fjučerse i stvaraju dodatni pritisak, tako da jako mnogo zavisi od toga sta će biti sa brodskim izvozom iz Ukrajine – objasnio je Janjić.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još: