LONDON – Svet se približava trećem svetskom ratu, a Velika Britanija bi se mogla suočiti sa višestrukim sukobima protiv Rusije, Irana, Kine i Severne Koreje u roku od pet godina – upozorava ugledni britanski novinar i stručnjak za bezbednost Edvard Lukas, u autorskom tekstu za „Dejli mejl“.
Lukas, autor knjige Novi hladni rat: Putinova pretnja Rusiji i Zapadu, tvrdi da njegova upozorenja nisu senzacionalizam, već se temelje na realnim bezbednosnim procenama i izjavama britanskog ministra odbrane Granta Šapsa. „Velika Britanija prelazi iz posleratnog u predratni svet“, rekao je Šaps u svom prvom velikom govoru.
Kombinovane pretnje destabilizuju globalni poredak
Prema Lukasu, svet se suočava sa nizom istovremenih pretnji – usponom Kine, ruskim imperijalizmom, pokušajima iranskih verskih lidera da eliminišu britanski i američki uticaj sa Bliskog istoka, terorizmom, masovnim pokoljima u Izraelu i Pojasu Gaze, te migracionim pritiscima koji menjaju demografsku i ekonomsku strukturu Evrope.
„Ovo je najopasniji trenutak za Britaniju od 1945. godine“, upozorava Lukas, ističući da su nekada racionalne ambicije Sovjetskog Saveza zamenjene „poremećenim pretnjama nuklearnom eskalacijom“ iz Putinovog režima i ekstremističkih islamskih grupa.
Slabost vojske i političko slepilo
„Britanske vlade već 30 godina uništavaju oružane snage. Nedostatak vojnog kadra, zastarela oprema i skupi sistemi čine našu odbranu slabom“, piše Lukas. Posebno ističe nosače aviona kao „bele slonove“ koji troše resurse bez stvarne borbene vrednosti.
Evropa bez lidera: Samo Meloni deluje sposobno
Lukas iznosi oštru kritiku evropskih lidera. „Makron je samoživ govornik, Šolc oličenje neodlučnosti. Đorđa Meloni deluje kao jedini kompetentan lider u Evropi“, navodi on, dodajući da američki predsednik Džo Bajden „nema snage ni da jasno podrži Ukrajinu u borbi za opstanak“.
Tramp bi mogao „prodati Evropu“
Posebnu zabrinutost izaziva mogućnost povratka Donalda Trampa u Belu kuću. Lukas upozorava da je Tramp već pokazao prezir prema NATO-u i evropskoj bezbednosti.
„NATO je mrtav“, rekao je Tramp 2020. predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, a na privatnom sastanku poručio da „Amerika neće pomagati Evropi ako bude napadnuta“. Lukaš zaključuje da bi povratak Trampa značio kraj američke podrške Zapadu.
EDWARD LUCAS: Britain faces the gravest threat since 1945. Yet our defences are pitiably weak and our leaders are inept, arrogant and naive https://t.co/X18xTx5fA2 pic.twitter.com/djbhX6Lxml
— Daily Mail (@DailyMail) January 17, 2024
Geopolitičke pukotine: Kina, Balkan, Gvajana
Lukas upozorava i na globalne tačke zapaljivosti – potencijalnu kinesku invaziju Tajvana, teritorijalne pretnje Venecuele prema Gvajani, i nestabilnost na Balkanu.
„Balkan je otvorena rana. Era snažnog vođstva – Tačer, Regan – je prošla. Danas je politička elita beskorisna, a bezbednost urušena uticajem stranih aktera i društvenih mreža“, piše Lukas.
Zaključak: Svet na ivici oružanog sukoba
Prema njegovim rečima, svet klizi ka novom velikom ratu, dok se Zapad pokazuje nespremnim i slabim da mu se suprotstavi. „Ako Evropa nastavi da zatvara oči pred opasnostima koje dolaze, sledeća kriza neće biti diplomatska – biće globalna i ratna“, zaključuje Lukas.