Upoznajte ruske Crne đavole: “Gde smo mi tu je i pobeda!” (VIDEO)

MOSKVA – Korpus ruskih marinaca je deo Baltičke, Crnomorske, Pacifičke i Severne flote, kao i Kaspijske flotile. Procene o brojnosti su različite, kreću se od 12.000 – 35.000 pripadnika.

U standardnoj sovjetsko-ruskoj tajnovitosti postoji, igrajući veoma značajnu ulogu, mornarička pešadija Ruske Federacije (Морская пехота, Морпехи). Poznatiji su među kolegama kao Crni đavoli (Чёрные дьяволы).

Njihov praznik jе 27. novembar koji je ustanovljen 1995. godine. Pripadaju, formacijski, Obalskim snagama ratne mornarice Rusije (Береговые войска ВМФ Российской Федерации). Njihov moto je ”tamo gde smo mi, tamo je – pobeda” (Там, где мы, там – победа).
Još krajem XVII veka, 1698. godine u vreme Petra Prvog (poslednjeg cara i prvog imperatora Rusije), u oružanim snagama Imperije pojavile su se jedinice za upadne i desantne operacije. Sto godina pre svojih kolega u SAD. Posebno dobro su se pokazali u Severnom ratu protiv Šveđana, pa je imperator odlučio da to pozitivno iskustvo iskoristi u formiranju pukova morske pešadije.

Ukazom od 27. novembra 1705. godine stvoren je prvi puk morske pešadije. Osnovni zadaci njihovih naslednika, današnje Morske pešadije, jesu osvajanje i držanje mostobrana do iskrcavanja glavnine snaga, zaštita pomorskih baza, uništavanje i zauzimanje objekata u priobalju i na ostrvima.

Korpus ruskih marinaca je deo Baltičke, Crnomorske, Pacifičke i Severne flote, kao i Kaspijske flotile. Procene o brojnosti su različite. Kreću se od 12.000 – 35.000 pripadnika.

Tako je bilo donedavno. Ni njih nije mimoišao rat u Ukrajinii. Zahvaljujući iskustvima koje su stekli do sada, došlo se do zaključka da i oni moraju da se u hodu prilagođavaju, menjaju formaciju i taktiku.

Možda su se oni i najbrže prestrojili, pa sada to nisu samo crne beretke spremne da jurnu u borbu prsa u prsa, već jedinice koje mogu samostalno da osvoje i drže mostobrane, vodeći dugo samostalne borbene operacije. To jeste svakako korak dalje od onoga što je prvobitno zamišljeno kao njihov zadatak.

Pored pripadnika VDV, ove trupe su se pokazale najspremnije i najfleksibilnije u novonastalim uslovima na ratištu. Stoga je počelo i zvanično preformiranje brigada crnih beretki.

Foto: Printskrin Youtube

Rešeno je da se brigade razviju do ranga divizije i to ne samo povećavajući brojnost, već i menjajući njihovu strukturu. Tako je doneta odluka da se formira pet divizija koje su u sastavu Obalskih snaga Ratne mornarice Ruske federacije.

Svojom spremnošću i prilagodljivošću, morska pešadija nametnula se kao snaga koja u uslovima Specijalne vojne operacije može da reši i mnoštvo drugih zadataka koji do tada nisu ulazili u opis njihovih dejstava.

Klasični zadaci, naravno, ostaju, ali se uz desantiranje na priobalje neprijatelja pojavila i neophodnost vođenja dužih borbenih dejstava u priobalju mora i reka. Jednostavnije rečeno, način dejstva i sposobnost izvršenja zadataka Morske pešadije prevazilazi spremnost snaga koje treba da ih, po klasičnom obrascu, prate.

Razlog nije u nesposobnosti glavnine, već u promeni taktike – veliku napadnu masu vojske ne može više niko da izloži na milost i nemilost jatima dronova i drugim sredstvima. Marincima ostaje da se samostalno bore dok glavnina po novoproklamovanoj strategiji ”kljuckanja” ne pristigne.

Oklopne i izviđačke jedinice koje su samostalno dejstvovale pokazale su se veoma dobro. Udarne grupe marinaca bile su nezadržive i nepredvidive u svojim dejstvima, a način prepada podigli su na izvanredan nivo.

Proslavili su se u legendarnoj bici za oslobođenje Marijupolja, u desantu na Berjansk, i u drugim operacijama. Upravo su marinci ti koji su desetkovali i deklasirali upadne grupe ukrajinske vojske u oblasti Hersona, zaustavljajući njihovu kontraofanzivu. Iz ovih bitaka brzo su izvučena pozitivna iskustva.

Na primeru lošeg korišćenja katera (malih, brzih čamaca) od strane Ukrajinaca, ruski marinci su izvukli prave zaključke. I oni su se opremili katerima (za čim ranije nije bilo potrebe). Šta se promenilo?

Foto: Printskrin Youtube

Sada, zahvaljujući uvežbanosti, pa i drskosti da neodoljivo napadaju, bez ikakve najave, koristeći jurišne čamce, oni postaju odlični lovci na pokušaje Ukrajinaca da kontrolišu Dnjepar. Stoga je Ministarstvo odbrane neočekivano brzo reagovalo i završilo izradu štabne strukture novih divizija mornaričke pešadije.

Osnovna ideja ove inovacije jeste multifunkcionalnost jedinica s osloncem na sposobnost marinaca da izvode jurišna dejstva, pa je i dijapazon zadataka proširen.

Nove divizije sada mogu da rešavaju ne samo borbene zadatke, već i da učestvuju u mirovnim i humanitarnim misijama, jer SVO nije jedino mesto na kome se pojavljuju Oružane snage Ruske Federacije.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.