SUBOTICA – Jezero Palić i naselje istog imena, nalazi se na 8 kilometara od Subotice. Jezero je upotpunjeno raskošnim parkovima, bajkovito neobičnim građevinama s početka 20. veka, a nesvakidašnji mir i tišina čine Palić idealnim mestom za odmor.
Jezero Palić se u pisanim dokumentima prvi put pominje 1462. godine kao Pali (Paly). Prvi crtež, odnosno mapa jezera (Paligo Palus) potiče iz 1690. godine. Još se krajem 18. veka znalo da jezerska voda i mulj poseduju lekovita svojstva. Za naziv jezera vezuje se više legendi koje smo pomenuli u pretnodnom postu, no istorijski posmatrajući samo jezero je nastalo u pradavna vremena kao izdansko iako voda jezera najvećim delom potiče od padavina koje su ispunjavale udolinu. Voda se slivala sa okolnog terena ispirajući natrijum hlorid i tako je jezero postalo slano.
Posetoci su na Palić dolazili uglavnom zbog lečenja kožnih i koštanih oboljenja kao i zbog bogate ponude zabave. Zlatno doba Kupališta i Banje Palić počinje 1880-ih, nakon otvaranja pruge Budimpešta-Zemun 1883. godine i tramvajske linije do Subotice 1897.
Posle I Svetskog rata, tada već u sastavu Jugoslavije, na istočnoj obali Palića je izgrađen Veliki (Muški) štrand, najveći objekat te vrste u tadašnjoj Jugoslaviji. Posle II Svetskog rata nastavljeno je sa ulepšavanjem Palića. 1950. godine u borovoj šumi izgrađena je moderna Letnja pozornica od prirodnog kamena na kojoj su gostovali mnogi umetnici.
Iste godine otvoren je i ZOO i danas se prostire na 10 ha površine. Osnovne funkcije Zoo vrta su: zoološka, botanička, obrazovna i zaštita priro preko 65 vrsta životinja. U parku raste preko 270 vrsta drveća i žbunja od kojih su mnoge retke i egzotične vrste.
1978. godine iskopana je prva bušotina termomineralne vode na Paliću a 1984. je otvoren Termalni bazen. Uz postojeći prečistač, 1995. je pušten u rad kanal Tisa – Palić, što je u mnogome doprinelo poboljšanju kvaliteta jezerske vode.
Prošetajte Palićem
Šetališta, plaže, biciklistička staza, kulturno-zabavni i sportski sadržaji, kao i raznovrsne manifestacije dopunjuju ponudu ove turističke destinacije. Ova ruta je duga 1 km i šetnja će trajati oko pola sata. Dodajte 2-3 sata ako planirate da posetite zoološki vrt. Redosled znamenitosti sledi pravac od svečane kapije – Vodotornja, prateći zamišljenu stazu u obliku slova “U” koja se završava kod Zoološkog vrta.
Vodotoranj:
Zamisao arhitekata ove građevine je da posetilac uđe u Veliki park i turistički kompleks prolaskom kroz raskošno ukrašenu kapiju – Vodotoranj. Dizajniran je u stilu mađarske secesije, inspirisan elementima folklora: rukotvorinama, čipkom i vezom. Ovaj simbol Palića je svečano otvoren 1912.
Veliki park:
Veliki park se proteže od Vodotornja do jezera. Njegova sadnja počela je davne 1840. godine, kada je dizajniran po ugledu na engleske vrtove, a kasnije je obnovljen kao park koji neguje barokni stil.
Velika terasa:
Svečano otvaranje Velike terase na Paliću je bilo 1912. godine. Ona se i tada koristila kao višenamenski objekat. Na spratu se nalazila raskošna Balska dvorana. U prizemlju su bili restoran i poslastičarnica.
Muzički pavijon i spomen česma
Ispred Velike terase, iz istog perioda i istom stilu, nalazi se najmanji secesijski objekat – Muzički paviljon. U duhu vremena, korišćen je i još uvek se koristi kao mesto za promenadne koncerte. Spomen česma, podignuta je u čast završetka gradnje secesijskih građevina na Paliću, savršeno se uklapaja u atmosferu na jezeru. Zanimljivost: Originalni tekst uklesan na bunaru, bila je pesma Deže Kostolanjija, poznatog mađarskog pisca.
Ženski štrand
Podignut nad jezerom, Ženski štrand je još jedan veličanstveni primer mađarske secesije. Bajkovita drvena građevina bogata je detaljima, koji podsećaju na narodnu umetnost.
Bogojvar
Bogojvar, u prevodu Sovina kula, izgrađena je 1892. godine u okviru sportskog kompleksa Lajoša Vermeša, istaknutog sportiste i osnivača Palićke olimpijade 1880. godine. Vila je izgrađena u tada pomodnom švajcarskom stilu, sa obilatom upotrebom drveta i crepovima od čuvene Žolnai keramike.
Statua Lajoša Vermeša
Lajoš Vermeš je rođen u Subotici i bio je veleposednik, dobročinitelj, sportski radnik i atletičar. Zalagao se za moto “u zdravom telu zdrav duh” i za sport u celini. On je od 1880. do 1914. godine organizovao sportske igre na Paliću koje su bile u duhu olimpizma.
Ukusi Palića
Vrhunsku gastronomsku ponudu kao odliku kojom se Palić prepoznaje i pamti. Spoj tradicionalnog i modernijeg ukusa. Sigurno ćete uživati u raznovrsnosti gastronomske ponude, vrhunskoj hrani, vrhunskom vinu ali i u tamburašima koji će sa zadovoljstvom pogoditi Vašu pravu notu.
Gastronomija Palića i okoline je veoma poznata po izvrsnim ribljim specijalitetima. Pored ribe služe se i jela mađarske, nemačke, turske, crnogorske, bosanske i drugih kuhinja, koje čine osnovu za pripremanje ukusnih specijaliteta našeg podneblja.
Na prilazima do Palića, videćete prostrane voćnjake i vinograde koji daju ukusne, jabuke, kruške, dunje, kajsije i naravno, grožđe. Kada imate ovo na umu, ne treba posebno predstavljati fantastične rakije i vina ovog područja.
Svratite na neki od salaša ili čardi, doživite čari tradicionalne atmosfere i iskusite najbolje riblje specijalitete uz izuzetna domaća vina. Vinska karta sastavljena je isključivo od vina iz okoline, kako ovakvom mestu i dolikuje. U servisu i postavci zaista ćete uživati, jer ovde rade ljudi koji znaju šta prodaju i koji se sa tradicijom mesta na kom rade odnose sa istinskim razumevanjem.
Kada vas put nanese na Palić, ne propustite da na Ribljoj čardi makar popijete kafu, na terasi, pored jezera. Vredi dolaska i vraćanja ponovo!
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.