Upoznajemo gradove pobratime Novog Sada – Grad Istočno Sarajevo

NOVI SAD – Čini se da je 2021. godina bila plodonosna za naš grad, jer te su godine sklopljena i brojna prijateljstva. Pored egipatskog bisera Aleksandrije, Novi Sad je iste godine postao bogatiji za još jednog pobratima – Istočno Sarajevo.

Grad Istočno Sarajevo predstavlja administrativni, univerzitetski, ekonomski, turistički i kulturni centar istočnog dela Republike Srpske. Nastao je devedesetih godina prošlog veka, od naselja koja su pre rata naseljavali Srbi, i tako je u ta teška vremena postalo sigurno utočište za srpski narod.

Grad čine opštine: Ilidža, Istočno Novo Sarajevo, Pale, Istočni Stari Grad, Sokolac i Trnovo.

Iako je po površini najveći grad u Republici Srpskoj, po broju stanovnika je tek na petom mestu. Prema popisu iz 2013. godine, naseljava ga oko 60.000 stanovnika.

Ovaj grad pobratim nalazi se pretežno na planinsko – kotlinskom reljefu, sa prelepom prirodom i čistim vazduhom. Planina Jahorina izdvaja se kao najvažnija za lokalno stanovništvo, kako zimi tako i leti. Međutim, značaj ovog planinskog masiva prevazilazi lokalni okvir.

Foto:PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Olimpijski centar Jahorina je važan turistički i ski centar za ovo područje, koji posećuju i ljudi iz regiona, ali i šire. Sa preko 17km uređenih staza, ova planina je na raspolaganju kako takmičarima tako i rekreativcima. Bogatom turističkom ponudom Jahorina je privolela posetioce da joj se vraćaju i leti, a ne samo u jeku ski sezone. To se svakako odrazilo i na bolju ekonomsku poziciju i samog grada.

 

U podnožju Jahorine smešteno je izletište Kadino vrelo, u gotovo netaknutoj prirodi. Još jedna pluća ove regije predstavlja i planina Trebević, mesto za odmor i rekreaciju, a koja se nastavlja na Jahorinu.

Istočni deo grada naslanja se na planinu Romaniju. Osim izuzetne lepote i turističkog značaja, ovu planinu krase i brojne pećine. Te skrivene krasote ovog kraja očaraće vas svojim podzemnim ambijentom. Najimpozantnija među njima svakako je pećina Orlovača. Romanijska regija predstavlja stanište brojnog životinjskog carstva i poznatu lovnu regiju.

Privreda ovog bratskog grada oslanja se najviše na turizam, drvnu industriju, poljoprivredu i stočarstvo. U gradu postoje brojne ustanove kulture, i grad je domaćin brojnih kultrunih manifestacija.

Kada je reč o obrazovanju, Istočno Sarajevo je sedište istoimenog univerziteta, koji u svom sastavu ima 15 fakulteta i dve akademije.

Saradnja bratskih gradova

Prijateljstvo ova dva grada proisteklo je iz bliske istorijske, kulturne i ekonomske saradnje naše zemlje sa Republikom Srpskom. Šta više, proisteklo je iz prirodne težnje za što tešnjim odnosima našeg naroda, koje deli jedna granica i svega 300 km udaljenosti.

Kako bi simbolika bila još snažnija, Sporazum o saradnji gradovi su potpisali za vreme tradiocionalne minifestacije „Dani Republike Srpske“ u Srbiji. Na temelju uzajamnosti i ravnopravnosti, partnerski odnosi uspostavljeni su u oblasti institucionalne saradnje, sa težnjom da saradnju ostvare gradske uprave, gradonačelnici i rukovodioci organizacionih jedinica dva grada. Uzajamnim posetama ova saradnja je već više puta i realizovana.

Ovim sporazumom predviđeni su, između ostalog, zajednički nastupi gradova u pripremi i realizaciji međunarodnih i prekograničnih projekata, što će pružiti neprocenjive dobrobiti za razvoj i prosperitet dva grada.

Kao najznačajniji aspekti saradnje istaknuti su privreda i poljoprivreda. Zahvaljujući ovom sporazumu, i privredne komore su involvirane u ovaj proces, i dogovoreni su zajednički nastupi na sajmovima poljoprivrede.

Budući da je turizam jedna od značajnih privrednih delatnosti za gradove pobratime, saradnja je planirana i ostvarena i u oblasti turizma. Gradske turističke organizacije su se povezale kako bi oba grada ostvarila brojne koristi i vrednosti.

Foto: PrtSc/Instagram/istocno.sarajevo

Gradovi pobratimi se potpomažu i u međusobnom razvoju u sportskoj i kulturnoj sferi, održavanjem sportskih i kulturnih manifestacija, kao što su sportska takmičenja, izložbe, koncerti i festivali.

U godini kada je naš grad Evropska prestonica kulture stvorene su brojne mogućnosti za uključivanje i Istočnog Sarajeva.

Posredstvom EXIT fondacije, ovaj festival se zimi seli na Jahorinu. Iako se tu održava u nešto drugačijem formatu, temelji festivala oslanjeni se na novosadsku ideju.

Kada je reč o sportu, to je svakako jedna od oblasti koja pruža potencijal za dalju saradnju gradova. Već pomenuta Jahorina, jedna je od najatraktivnijih planina u regionu, kada je reč o zimskim sportovima. Povezivanjem gradova pobratima, kroz sinergiju sporta i obrazovanja, na Jahorini se održao Evropski zimski festival.

Međutim, ne treba zaboraviti da su uzajamne veze ostvarene i u oblasti obrazovanja, kako osnovnog i srednjeg, tako i na nivou univerziteta.

Novosadski univerzitet i Univerzitet u Istočnom Sarajevu povezani su preko dve decenije. Novosadski univerzitet pružio je dragocenu podršku bratskom univerzitetu na putu njegovog razvitka. A sada, putem ove saradnje, omogućena je razmena iskustava, profesora i studenata, ali i zajedničko učešće u evropskim programima i projektima.

Unapređenje životne sredine i razmena iskustva i istraživanja u ovoj oblasti, još jedan su od ciljeva ove saradnje.

Sporazum koji naš grad ima sa Istočnim Sarajevom, u poređenju sa brojnim međunarodnim sporazumima, sadrži možda i najveći broj konkretnih mogućnosti za obostranu uspešnu saradnju gradova. Možda to tako biva kada stavljanju parafa na papir prethodi obostrano razumevanje, poštovanje i velika želja za zajedničkim delovanjem.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.