BEOGRAD – Sektor kreativnih industrija ostvario je udeo od 5,8 do 6,3 odsto u BDP-u Srbije i u periodu od 2016. do 2023. godine broj zaposlenih u toj oblasti porastao je za 37 odsto, a ukupan izvoz za čak 81 odsto, saopštila je Kancelarija za informacione tehnologije i eUpravu.
Prema najnovijem izveštaju Ekonomskog fakulteta u Beogradu pod nazivom “Analiza ekonomskih efekata sektora kreativnih industrija na ekonomiju Srbije”, na osnovu pomenutih iznosa, udeo kreativnih industrija 2021. godine činio je 2,5 odsto ukupnog izvoza Srbije ili preko 648 miliona dolara.
Istovremeno, kreativne industrije u Srbiji generišu sve veći broj radnih mesta, pa je za 41.000 više zaposlenih nego pre 2016 godine, kao i 19,000 zaposlenih više nego 2019 godine.
U tom sektoru sada ima 155.138 radnih mesta, što je sedam odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji, među kojima su čak 49 odsto žene, 45 odsto visokoobrazovani, a 60 odsto mladi uzrasta od 25 do 45 godina.
Prema podacima iz izveštaja, a imajući u vidu udeo u bruto društvenom proizvodu, sektor ekonomija zasnovanih na znanju na nivou je udela sektora finansijskih delatnosti i na istom nivou kao udeo sektora građevinarstva.
Odlični rezultati posebno su vidljivi u izvozu proizvoda kreativnih industrija, pa u odnosu na 2016. godinu rast iznosi 81 odsto, dok u odnosu na 2019. godinu nominalni rast ukupnog izvoza sektora iznosi čak 14 odsto i predstavlja veliki uspeh s obzirom na to da se radi o periodu pandemije.
“Kreativne industrije, koje u prvi plan stavljaju intelektualni kapital Srbije, pokazale su fleksibilnost i otpornost ka kriznim situacijama na globalnom i lokalnom tržištu, a kontinuirane stope rasta glavnih ekonomskih pokazatelja ističu njihovu veliku važnost za ekonomiju Srbije. naglašava docent na Ekonomskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu dr Igor Kovačević, koji se nalazi na čelu tima za izradu analize.
On napominje da kreativne industrije dodaju vrednosti na tradicionalne grane privrede i utiču na celokupnu transformaciju i same privrede, ali i društva u celini.
“Na uspešan i ubrzan razvoj sektora kreativnih industrija u Srbiji najbolje ukazuje porast broja registrovanih privrednih subjekata koje se bave nekom od 50 delatnosti iz sektora kreativnih industrija, inovacija i ekonomija zasnovanih na znanju – u 2021. godini ukupan broj privrednih subjekata bio je 55.755, što je povećanje od 11 odsto u odnosu na 2019. godinu”, navodi Kovačević.
Dodaje da ovaj broj predstavlja 13 do 15 odsto ukupnog broja preduzetnika i privrednih društava u Srbiji, odnosno podrazumeva da je u proseku svaki sedmi preduzetnik, odnosno da je svako šesto privredno društvo upravo iz domena kreativne industrije.
Delatnosti s najvećim brojem novoosnovanih privrednih društava i preduzetnika su računsko programiranje (1.762 privrednih društava i 1.818 preduzetnika), inženjerske delatnosti i tehničko savetovanje (464 privrednih društava i 1.466 preduzetnika), konsultantske delatnosti u informacionim tehnologijama (424 privrednih društava) i specijalizovane dizajnerske delatnosti (1.081 preduzetnika), zatim proizvodnja kinematografskih dela i TV programa (707 preduzetnika).
Upravo zbog ohrabrujućih ekonomskih pokazatelja koje predstavljaju ogroman potencijal za Srbiju, Vlada će nastaviti da pruža sistemsku podršku kreativnom sektoru, poručila je viša savetnica predsednice Vlade za kreativne industrije i turizam Ana Ilić, koja predvodi tim nacionalne platforme Srbija stvara.
“Pružanje sistemske podrške i promovisanje naše zemlje kroz ostvarene rezultate u kreativnim industrijama, inovacijama i uopšte ekonomijama zasnovanim na znanju i talentu su među primarnim ciljevima Vlade Republike Srbije”, rekla je ona i dodala da je uspešnim projektima, kao što je predstavljanje na Svetskoj izložbi “Dubai Expo 2020”, postignuo to da Srbija međunarodno prepoznata kao lider u kreativnim industrijama.
Ona navodi i brojne kapitalne projekte koji za cilj imaju razvoj potencijala u Srbiji, poput rekonstrukcije arheološkog nalazišta “Vinča Belo Brdo” u vrhunski naučno-istraživački i turistički centar ili izgradnje novih zgrada fakulteta za likovnu, primenjenu i muzičku umetnost.
“Svakako naš najveći projekat je renoviranje nekadašnje zgrade ložionice u Beogradu i njene adaptacije u prvi multifunkcionalni centar kreativnih industrija u Srbiji i regionu, čije otvaranje se očekuje na proleće 2025. godine, što će biti kruna naših napora u oblasti inovacija i mesto susreta pojedinaca i organizacija kreativnih industrija i omogućiti im da se još više umrežavaju i razvijaju”, ističe Ilić.
Nacionalna platforma “Srbija stvara/ Serbia creates” je krovno, međuresorno telo zaduženo za međunarodnu promociju Srbije kroz izvozni potencijal iz oblasti kreativnih industrija, inovacija i ekonomije zasnovane na znanju.
Ova platforma deluje kao nacionalni brend moderne Srbije koji afirmiše savremene vrednosti kreativnost, inovativnost, znanje i talenat.
Platforma je deo šire inicijative predsednice Vlade Ane Brnabić, koja je prepoznala značaj i potencijal ekonomija zasnovanih na znanju, kako u kontekstu njihovog velikog doprinosa ekonomskom i društvenom razvoju Srbije, tako i u pogledu jačanja ugleda i imidža Srbije u svetu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.