SRBIJA – Na poligonu „Rujnička kosa“ kod Niša u toku je obuka profesionalnog sastava na samohodnim top-haubicama 155 mm B-52 M-15 „nora“ u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi Kopnene vojske.
Obuka se realizuje s ciljem održavanja visokog nivoa osposobljenosti pripadnika artiljerijskih jedinica za pružanje vatrene podrške manevarskim jedinicama Vojske Srbije tokom izvođenja operacija, ali i uvežbavanja koordinacije i timskog rada posluga ovog savremenog artiljerijskog sistema.
Posluge koje se sastoje od komandira odeljenja, nišandzije, vozača motornog vozila i dva poslužioca tokom obuke težišno uvežbavaju radnje u očekujućem rejonu, marševanje, posedanje i napuštanje vatrenog položaja.
Zamenik komandira samohodne topovsko-haubičke baterije kapetan Stevan Todorović istakao je da samohodnu top-haubicu B-52 „nora“ karakteriše „veća pokretljivost, brže posedanje i napuštanje vatrenog položaja, bolja preciznost prilikom dejstva po cilju i smanjen broj poslužilaca u odnosu na prethodnu, klasičnu artiljeriju“.
— Oruđe je naoružano kalibrom 155 mm, kao osnovnim naoružanjem. Tu su i top 20 mm M-55, mitraljez 12,7 mm M-87 i bacač dimnih kutija — rekao je kapetan Todorović naglašavajući da je „nora“ potpuno automatizovani sistem kojeg uz visoku tačnost vatrenog dejstva odlikuje i brža obrada podataka, kao i digitalizacija operativnog postupka.
Nišandzija na samohodnoj top-haubici vodnik Nemanja Popović posebno je istakao da je posao koji obavlja veoma savestan i odgovoran.
— Razlika u odnosu na vučne haubice je brži rad, skraćeno vreme posedanja vatrenog položaja, brži prenos podataka, preciznost i daljina gađanja, a time se ostvaruje brzo i efikasno dejstvo po ciljevima — rekao je vodnik Popović.
Poslužilac na „nori“ mlađi vodnik Božidar Krstić na svom formacijskom mestu obavlja pripremne radnje poput spuštanja i dizanja krakova i punjenja borbenog sredstva odgovarajućim tipom municije. On ističe da su prednosti „nore“, između ostalog, ispaljivanje više projektila u minuti.
— Dužnost u samohodnom topovsko-haubičkom divizionu od profesionalnog vojnika zahteva izuzetnu fizičku pripremljenost, koncentraciju, požrtvovanje, odlučnost, motivaciju i kolektivni duh. Ovim putem želim da pozovem sve mladiće i devojke do 30 godina starosti da se prijave na konkurs koji je otvoren do 15. februara i da postanu deo tima koji pobeđuje — naglasio je mlađi vodnik Krstić.
Konkurs za prijem u tenkovske, artiljerijske i mehanizovane jedinice Vojske Srbije ujedno je i prilika da mladi ljudi kroz vojnički poziv steknu sigurno zaposlenje, beneficiran radni staž, kvalitetno vojno zdravstveno osiguranje za sebe i članove svoje porodice te mogućnost stalnog usavršavanja i napredovanja u službi.
Svi zainteresovani mladići i devojke se o uslovima konkursa mogu obavestiti OVDE.