Ukrajinci pokrenuli novu ofanzivu u Kurskoj oblasti

KIJEV/MOSKVA – Dva dana nakon što su ukrajinske mehanizovane snage pokrenule kontraofanzivu u ruskoj Kurskoj oblasti koristeći tzv. „operativnu pauzu“ ruskih i severnokorejskih snaga, elitne ukrajinske brigade zauzele su nove položaje oko sela Fanasejevke, otprilike osam kilometara istočno od svojih početnih linija.

Koriste taktike koje su koristili Rusi, ali uz bitnu promenu

U trećoj godini rata između Rusije i Ukrajine, u kojem su dronovi stalno prisutni, a modernih oklopnih vozila nedostaje na obe strane, jednodnevno napredovanje od osam kilometara je impresivan uspeh. Da bi stigli tako daleko i tako brzo, Ukrajinci su, čini se, primenili iste taktike koje Rusi koriste u svojim najuspešnijim napadima – ali uz jednu bitnu promenu.

Nije jasno hoće li ukrajinska pešadija uspeti da zadrži položaje u Fanasejevki. Njihovi položaji u šumi izvan sela pod stalnom su vatrom ruskih dronova i artiljerije već dva dana.

„Još uvek postoji prilika da brzo potisnemo neprijatelja“, izvestio je jedan ruski vojni bloger, čiji je izveštaj prevela estonska analitička platforma WarTranslated.

Prvo testiraju odbranu, a zatim munjevito napreduju

No da bi stigli ovako daleko, Ukrajinci su učinili ono što obično rade Rusi: testirali su neprijateljske linije u potrazi za slabostima, a zatim koristili brze oklopne jedinice kako bi prebacili pešadiju na nove položaje iza početne linije kontakta. Uspeh u učvršćivanju napredovanja zavisi o tome hoće li pojačanja stići dovoljno brzo kako bi se odbranili od ruskih kontranapada.

Ako uspeju da učvrste položaje, ukrajinske snage „mogle bi da pokušaju novi napad kako bi nadogradile svoj uspeh“, upozorio je bloger.

Taktika testiranja pa napada, koju predvodi pešadija uz podršku brzih vozila, usavršena je u ruskoj vojsci tokom druge godine rata, kad su ukrajinske mine, dronovi, artiljerija i protivoklopni projektili učinili masovne mehanizovane napade gotovo samoubilačkim.

Ruska taktika oslanja se na „potrošnu robu“ – izviđače

Rusi, koji na mnogim delovima fronta imaju trostruko više ljudi od Ukrajinaca, obično šalju male grupe pešadije prema ukrajinskim linijama, očito računajući na to da će većina izviđača poginuti, ali se i nadajući da će neki od njih otkriti rupe u ukrajinskoj odbrani.

„Prvo se koriste potrošni vojnici“, navodi Kraljevski institut za odbrambene studije (RUSI) u Londonu.

„Kad timove uništi ukrajinska odbrana, ruske snage šalju nove timove istim pravcem. Ukrajinske snage moraju u kontinuitetu da brane svoje položaje od uzastopnih talasa napada trošeći oružje, otkrivajući lokacije svojih položaja i iscrpljujući osoblje“, dodaje se.

Ako ruska nadmoć u brojkama izdrži duže od ukrajinske vatrene moći, Rusi preuzimaju kontrolu nad oslabljenim ukrajinskim položajima.

Postoji jedna velika razlika

Glavna razlika između ruskih i ukrajinskih verzija ove napadačke taktike je u tome što Rusi imaju obilje vojnika, dok Ukrajincima nedostaje. Zbog toga Ukrajinci moraju da koriste drugačiji pristup u testiranju ruskih linija pre glavnog napada.

Ukrajinska prednost u dronovima svakako pomaže, ali prisutnost ukrajinskih specijalnih snaga u blizini mesta njihovih najuspešnijih napada takođe ukazuje na dodatnu prednost koja omogućava sigurnije izviđačke operacije za njihove izviđače.

Ukrajinski mornarički centar za specijalne operacije, odnosno ukrajinska verzija američke elitne jedinice Navy SEALs, aktiviran je u Kursku blizu početnog položaja nedavnog kontranapada prema Fanasejevki. Njihov je zadatak, naveli su, „prikupljanje ključnih obaveštajnih podataka o neprijateljskim snagama“.

Postoji problem

Visoko obučeni ukrajinski komandosi imaju mnogo veću šansu da prežive rizičnu izviđačku misiju nego neobučeni ruski vojni obveznici koji su ugovore potpisali tek nekoliko nedelja ranije. Na taj način ukrajinski napadi mogu biti manje skupi od ruskih – što je ključno za ukrajinsku vojsku koja se u kontinuitetu bori s nedostatkom mobilizovanih vojnika.

Ipak, manjak bi mogao da ugrozi kontranapad kod Fanasejevke. „Postoji samo jedna mana ove operacije“, procenio je ruski bloger i dodao: „Položaji koji su formalno ‘sigurni’, ali nemaju dovoljno vojnika (ili uopšte nemaju vojnike), odmah se gube.“

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: