SRBIJA – Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije (PKS) Bojan Stanić za Tanjug je izjavio da “Srbija, s obzirom na to da nije članica EU ima prednost kod Sporazuma o slobodnoj trgovini sa NR Kinom i to nas čini atraktivnim kao investicionu destinaciju”.
Istakao je da naša zemlja već ima različite slične psorazume sa regionom CEFTA, sa EU o stabilizaciji i pridruživanju, sa Evroazijskom ekonomskom zajednicom i Turskom.
“Sa Kinom bi to bio veliki potencijal, mađutim imajući u vidu da je to velika privreda, a da smo mi relativno mali u svetskim okvirima, to predstavlja određenu prednost za kinesku stranu, ali i potencijal ukoliko bi se pregovaranju tog sporazuma pristupilo razborito”, smatra Stanić.
Smatra da bi ovakav sporazum naročito značio evropskim investitorima koji bi tržište Srbije videli kao odskočnu dasku za proboj na tržište Kine.
“Najveća prednost bi bila strane direktne investicije, ali one koje nose veću dodatu vrednost. One koje ulažu u proizvodnju proizvoda više faze prerade. Idealno bi bilo da to budu finalni proizodi koji su tehnološki intenzivni”, ocenio je Stanić.
On je dodao kako bi to mogla biti i prilika za naša mala i srednja preduzeća, ukoliko bi uspela da uđu u lance snabdevanja velikih stranih komapnija koje bi ovde došle zbog sporazuma o slobodnoj trgovini s Kinom.
Stanić navodi da bi prvi efekat mogao da se oseti u izvozu poljoprivrednih proizvoda, poput vina.
“Iz prostog razloga što u Kini raste kupovna moć stanovništva, pa žele da piju dobra evoropska vina, pa je to šansa za naše vinare. Tu bismo mogli da vidimo prvi efekat, ali to ne može da bude dovoljan pokretač privrednog razvoja jedne zemlje. Zato treba voditi računa i o drugim delatnostima, posebno o onim koje su u okviru naše Stretegije o pametnoj specijalizaciji, a to su prehrambena industrija autindistirja i informacione tehnologije”, naglasio je Stanić.
Stručnjak za Kinu Sanja Arežina pozitivno je ocenila susret predsednika Srbije i Kine, Aleksandra Vučića i Si Ðinpinga, i istakla da Sporazum o slobodnoj trgovini otvara niz novih mogućnosti za kineske investicije.
Ona je za Tanjug rekla da je ovo prvi put da se predsednik Kine sastao sa nekim državnikom od kako je počela pandemija, i istakla da dve zemlje već dugi niz godina neguju prijateljske odnose na najvišem nivou.
“Saradnja dve zemlje je dosegla visok nivo, mi od 2016. godine imamo sveobuhvatno strateško partnerstvo koje se i dalje razvija”, podsetila je Arežina.
Ocenila je da je za Srbiju najznačajnija konstatacija predsednika Sija da bi saradnja dve zemlje trebalo da se fokusira na dugoročan strateški partnerski odnos, koji bi na duže staze Srbiji doneo ekonomske benefite.
Smatra da je Srbija u protekle dve godine tokom pandemije i napada na Kinu pokazala da je dostojna ukazanpog poverenja i da uz Kinu nije samo kada su politički uslovi povoljni.
Arežina je podsetila da je predsednik Vučić istakao da dve zemlje “imaju čelično prijateljstvo” i da bi fokus sada trebalo da bude na ekonomskoj saradnji i trgovinskoj razmeni između Kine i Srbije.
Rekla je da je u interesu Srbije da privuče sto više investicija iz Kine i dodala da su od izuzetne važnosti preferencijalni krediti koje je Srbija dobija od Kine.
Naglasila je da Ugovor o slobodnoj trgovini otvara niz novih mogućnosti za kineske investicije, jer je, kako je rekla, prema oceni Kine, Srbija stabilna i prijateljski nastrojena.
“Kinesko tržište je tržište velikih brojeva, i koliko god da izvezemo, za Kinu to će biti malo. Međutim, vremenom izvoz naših proizvada se povećavao i danas imamo 5,3 milijardi dolara trgovinskog obrta, dok je izvoz veoma porastao u protekloj deceniji, sa 7,3 miliona dolara koliki je bio 2010. godine, na skoro milijardu u prethodnoj godini”, rekla je Arežina.
Poručila je da bi za Srbiju značajno bilo i da u predstojećem priodu nastupi udružena sa zemljama regiona.
Arežina je rekla i da najveće potencijale za kinesko tržište ima drvna i prehrambena industrija, kao i proizvodi kao što su suvo voće, mleko u prahu, trvrdi sirevi i meso.
Ocenila je da ekonomska saradnja sa Kinom neće remetiti Srbiju na putu ka evrointegracijama, ali je istakala da problem eventualno može da nastane u političkoj saradnji sa Kinom.
Međutim, dodala je da tu postoji političko usaglašavanje sa spoljnopolitičkim odredbama EU i da Srbija ima prostora da se dogovori sa prijateljskom zemljom pre ulaska u EU.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.