KIKINDA: U Centru za stručno usavršavanje u Kikindi organizovan je dvodnevni stručni skup, kako bi se prisutnima detaljnije predstavili programi pod nazivom ”Postupanje profesionalaca/ki u radu sa ženama žrtvama seksualnog i drugih specifičnih oblika nasilja”, kao i ”Postupanje profesionalaca/ki u radu sa ženama iz marginalizovanih grupa sa iskustvom nasilja”.
Ramona Tot, članica Gradskog veća zadužena za nacionalne manjine, ravnopravnost polova i brigu o porodici, istakla je da su ovakvi skupovi prilika da svi nadležni što pre saznaju prve znake nastanka problema na koje bi trebalo odmah reagovati:
”Nasilje u porodici već dugi niz godina predstavlja ozbiljan problem u našem društvu, očigledno je svet zakasnio kada se radi o zaštiti, ali su upravo ovakvi skupovi prilika da naše institucije i saradnici nauče mnogo više o ovom ozbiljnom problemu. Ovo je prilika da se spoznaju znaci nastanka problema na koje do sada nismo reagovali”.
Okupljanje, koje se sprovodi u okviru projekta ”Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Vojvodini – 3. faza”, organizovao je Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova:
”Projekat zajednički organizuje sa agencijama Ujedinjenih nacija, kao i Vladom Republike Srbije na čelu sa koordinacionim telom za ravnopravnost. Naš Sekretarijat organizuje edukacije za stručnjake kako bi što efikasnije pomogli ženama žrtvama nasilja marginalizovanih grupa i ženama žrtvama nasilja iz specifičnih oblika rodno zasnovanog nasilja”, poručila je Anastasija Dakić, koordinatorka projekta iz Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.
Tokom dva dana seminara, učesnici će se posebno baviti značajem odnosa prema ženama iz marginalizovanih grupa, tu spadaju žene sa invaliditetom, Romkinje, kao i žene sa sela, koje raspolažu sa znatno manje informacija na koji način mogu da potraže pomoć:
”Bavićemo se specifičnim oblicima nasilja kao što je seksualno nasilje, silovanje, proganjanje, prinudni brak, s obzirom na to da one žene koje prežive nasilje imaju potrebe koje često ostanu nezadovoljene jer institucije ne prepoznaju nasilje, kao ni probleme sa kojima se one suočavaju kada žele da izađu iz nasilja”, istakla je Danica Todorov, predavačica na seminaru.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.