ZRENJANIN – Povodom obeležavanja 29. oktobra Svetskog dana borbe protiv moždanog udara Odeljenje neurologije Opšte bolnice “Đorđe Joanović” proteklog vikenda je sprovelo akciju promocije zdravlja, u tržnom centru BIG.
U okviru preventivnih pregleda zaposleni na ovom odeljenju su vršili merenje krvnog pritiska i šećera u krvi svim zainteresovanim sugrađanima, uz podelu edukativnog materijala i davanje saveta od strane lekara, specijalista neurologa.
Iz zrenjaninske Opšte bolnice ovim povodom kažu da je zainteresovanost građana bila velika.
„ Za dva sata je 100 sugrađana izmerilo pritisak i urađeno je 86 merenja šećera u krvi. Onima kojima je potrebno dati su saveti, smernice za dalje, a nekima je odmah data i terapija“ – poručili su iz Opšte bolnice.
Dr Jelena Jeremić Savić, neurolog, je istakla je da je moždani udar nešto na šta ne mislimo, a na žalost na viskoj je rang listi po smrtnosti u našoj populaciji.
„ Prvi je po uzroku smrtnosti kod žena starijih od 55 godina. Jedna trećina ljudi preživi moždani udar, jedna trećina završi sa grubom invalidnošću, jedna trećina može relativno dobro da se oporavi. Na svakih 15 do 20 minuta jedna osoba doživi moždani udar, a na svakih sat vremena neko umre od moždanog udara. Moždani udar može da se spreči, ali nam je potrebna visoka svest o promeni načina života, počevši od krvnog pritiska koji je vodeći faktor čak polovine moždanih udara kao uzrok, a često pacijenti nisu svesni da ga imaju, zatim dijabet, fizička neaktivnost, pušenje, upotreba stimulativnih sredstava, gojaznost, srčani poremećaji“ – objasnila je dr Jeremić Savić.
Takođe, apelovala je da se na prve znake moždanog udara pacijenti što pre jave lekaru, jer vreme je presudno.
„Postoji savremena terapija, to je trombolitička terapija, kod koje postoji prozor od 4,5 sata da se uključi pacijentu, ali se najbolji efekti postižu kada se da unutar tri sata, to je nešto nabolje što pacijent može da dobije. Pacijenti se često jave nakon 24 sata ili čak nakon par dana, čekajući da tegoba prođe, jer ne prepoznaju simptome. Jako je bitno odmah ih prepoznati i javiti se lekaru. Iskrivljeno lice, slabost ruke ili noge, otežan govor zahtevaju hitno pozivanje Službe hitne medicinske pomoći ili dolazak na Odeljenje za zbinjavanje i hitan prijem u Bolnici, gde se procenjuje da li pacijent može dobiti trombolitičku terapiju ili neke druge terapije“ – rekla je dr Jelena Jeremić Savić.
Dr Andrić je dodala da je Odeljenje neurologije koncipirano tako da imamo Jedinicu za moždani udar, koja je otvorena 2010. godine, jedna je od prvih u našoj zemlji i imamo dosta dobre rezultate, tako da je u poslednjem kvartalu ove godine smanjena smrtnost od akutnog moždanog udara.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.