VRBAS – Opština Vrbas i Centar za socijalni rad otvorili su Dnevni boravak za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Objekat od oko 200 kvadrata, čiju je rekonstrukciju, preuređenje, opremanje i obezbeđivanje licenci za prateće osoblje finansirala lokalna samouprava iz svog, i delom iz državnog budžeta, otvorili su predsednik opštine Vrbas Milan Glušac i državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov. Predsednik opštine Vrbas Milan Glušac je naglasio da je objekat moderno opremljen neophodnom infrastrukturom, prilagođenim pristupom i inventarom, a deo radova su donirali ili finasirali lokalni privrednici i pojedinci.
“Ova usluga se uvodi prvi put u našoj opštini. Dnevni boravak će omogućiti unapređenje kvaliteta života korisnika kroz održanje i razvijanje socijalnih, psiholoških i fizičkih funkcija i veština, kako bi se u što većoj meri osposobili za samostalan život. Dnevni boravak i senzorna soba predstavljaju veliku, važnu i konkretnu pomoć korisnicima za smetnjama u razvoju Centra za socijani rad. Ovaj moderno opremljeni prostor omogućiće da se briga o osobama sa smetnjama u razvoju, pre svega deci, podigne na još viši nivo. Zahvaljujem se svim Vrbašanima koji su nam na bilo koji način pomogli da realizujemo ovaj projekat, kako privrednicima tako i pojedincima”, rekao je Glušac i dodao da je iz opštinskog budžeta za uslugu ličnog pratioca izdvojeno 4.000.000 dinara.
On je podsetio da je opština u prethodnim godinama finansirala obaranje ivičnjaka na velikom broju lokacija kako bi se omogućilo nesmetano kretanje osoba sa invaliditetom u kolicima i majkama sa bebama, da je napravljen inkluzivni park kod autobuske stanice, postavljene pristupne rampe na ulaze u javne ustanove.
“Boravak će raditi svakog dana od 07.30 do 15.30 časova, a njegove usluge će moći da koriste osobe sa smetnjama u razvoju koje imaju prebivalište ili boravište na teritoriji opštine Vrbas. Usluga obuhvata ishranu, zdravstvenu zaštitu, vaspitno – obrazovni rad, osposobljavanje za rad i radne aktivnosti prema sposobnostima, sklonostima i interesovanjima. Senzorna soba je opremljena mekim podnim i zidnim oblogama i različitim vrstama savremenih aparata koji stimulišu osetila i pomažu razvoj i komunikaciju. Uz senzornu sobu imaćemo radno-okupacionu prostoriju, fizio salu, prostoriju za rekreativne aktivnosti i prostoriju za rad logopeda sa decom”, pojasnio je Glušac.
Za korišćenje usluga Dnevnog boravka, roditelji ili staratelji mogu podneti zahtev Centru za socijalni rad, na čijem sajtu se nalazi spisak neophodne prateće dokumentacije. Sve dodatne informacije i obaveštenja mogu se dobiti u Centru za socijalni rad.