U Toskani pronađena netaknuta jaja iz antičkog doba

Drevne bronzane skulpture, zlatni dragulji, novčići i netaknuta jaja iz rimskog i etrurskog perioda pronađeni su u termalnim kupatilima u južnoj Toskani, saopštilo je italijansko Ministarstvo kulture.

Ovo otkriće dolazi kao deo višegodišnjih arheoloških istraživanja u mestu San Kašano dei Banji, gde je pronađeno pravo blago iz antičkih vremena i potvrđuje značaj termalnih izvora ne samo kao mesta fizičkog lečenja, već i kao duhovnih utočišta u davnim vremenima.

San Kašano dei Banji predstavlja jedno od najvažnijih arheoloških otkrića u Italiji u poslednjim decenijama. Gradić smešten na vrhu brežuljka oko 160 kilometara severno od Rima, ima dugu istoriju povezanu sa termalnim izvorima.

Još u 3. veku pre nove ere, ovo područje bilo je poznato po svojim lekovitim toplim vodama, koje su koristili i Etrurci i Rimljani. Prema saopštenju Ministarstva kulture, u termalne izvore San Kašana dei Banji kao deo religijskih obreda, bacani su razni darovi, uključujući bronzane statue, novčiće i druge vredne predmete.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giulia Tetto (@giuls_tetto)

Arheološka iskopavanja ovog lokaliteta započela su 2019. godine, a u protekle dve godine otkriveni su brojni izvanredni artefakti. Najnovija otkrića nalaze se na dubini od oko pet metara ispod površine zemlje i svedoče o bogatoj istoriji svetilišta povezanog sa termalnim izvorima.

Skulpture zmija simboličnog značaja

Među najnovijim nalazima izdvajaju se muške i ženske bronzane skulpture, hiljade antičkih novčića, zlatna kruna i prsten, drago kamenje, kao i niz skulptura zmija, koje su imale simbolični značaj u starim verovanjima.

Jedan od najimpresivnijih artefakata je bronzana skulptura duga skoro jedan metar, za koju se veruje da predstavlja Agatosa Daimona, zmijolikog boga sa rogovima iz grčke mitologije.

Ovaj bog, često prikazivan kao zaštitnik izvora i plodnosti, do sada nije bio pronađen u ovoj veličini.

Manje bronzane statue ovog božanstva čuvaju se u Britanskom muzeju u Londonu i Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju, dok je ovaj nalaz jedinstven po svojoj veličini i očuvanosti. Većina ovih bronzanih predmeta datira između 2. veka i 1. veka nove ere.

Pronađeni hrana i biljke iz obrednih rituala

Poseban deo otkrića čine hiljade ljuski jaja, kao i netaknuta jaja sa malim rupicama kroz koje je vidljivo žumance. Pretpostavlja se da su ova jaja bila deo ritualnih darova, koji su zajedno sa grančicama ukrašenim biljkama i šišarkama korišćeni u obredima zahvalnosti ili molitvama za plodnost.

Veruje se da su ovi artefakti očuvani vekovima zahvaljujući toplom blatu i mineralnim vodama iz termalnih izvora. Njihova izvanredna očuvanost omogućava arheolozima i istoričarima da steknu uvid u religijske i društvene običaje antičkih civilizacija.

Svi pronađeni predmeti biće izloženi u novom muzeju koji je planiran za otvaranje u San Kašanu dei Banji krajem 2026. godine. Ova izložba će pružiti jedinstvenu priliku posetiocima da istraže deo fascinantne istorije Toskane i saznaju više o svetilištima koja su vekovima bila mesta isceljenja i duhovnosti.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: