VOJVODINA – Grad Subotica je danas bio mesto na kom je održan prvi blokčejn kriptokaravan za pravna i fizička lica pod nazivom „Uslovi poslovanja sa digitalnom imovinom – od investiranja do računovodstva“, u organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, čiji je cilj jačanje svesti privrednih delatnika o širokoj primeni ovih tehnologija u poslovanju i trgovini.
Ova inicijativa ima cilj da se prvi put na jednom mestu objasne koristi ove tehnologije i otklone sve nedoumice o kriptovalutama, konverzijama i digitalnoj imovini, što je u našoj zemlji regulisano i adekvatnim pravnim okvirom.
,,Želimo da privreda na teritoriji AP Vojvodine i cele Srbije drži korak sa svetskim tržištem. U Indiji smo videli šta znači jedno veliko i napredno tržište koje mnogo ulaže u znanje ljudi koji isporučuju proizvode koji treba da budu konkurentni na nekom drugom tržištu. Ne možemo da govorimo o modernoj privredi i odgovorima na zahteve tržišta, a da ne znamo šta je blokčejn i kako funkcionišu kriptovalute. To je kao da smo i dalje ubeđeni da je ‘magnum’ najbolji automobil, a on se ne proizvodi poslednjih 40 godina. Na nama je da odlučimo da budemo ‘magnumi’ ili ‘škode’ i ‘mercedesi’”, rekao je pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević.
,,Ideja Pokrajinskog sekretarijata, zajedno sa prijateljima iz Subotice, jeste da privreda bude u trendu, da možemo da govorimo o digitalizaciji, digitalnoj transformaciji, jer ne budemo li to primenili, nama će sva privreda biti stari zanati. Zato je važno da imamo adekvatna, najnovija znanja, i zato nastojimo da privrednicima i turističkim delatnicima omogućimo da saznaju šta je najnovije na tržištu znanja, kako bi mogli da ih primene. Tako i ovaj, prvi blokčejn karavan u Srbiji, ima zadatak da predstavi digitalnu privredu, kako u okviru nje funkcioniše plaćanje, knjigovodstvo i opšte poslovanje, da bi naši privrednici bili konkurentni i mogli da odgovore na svaki zahtev savremenog tržišta. Subotica prednjači u kriptovalutama, a današnji skup dao je odgovore na brojna pitanja”, istakao je Ivanišević, dodavši da je ideja da se ukaže na mogućnosti poslovanja digitalnom imovinom.
Prema rečima predavača, u našoj zemlji su najzastupljeniji bitkoin i eterijum, a prednost duguročnog ulaganja od deset godina je zaštita od inflacije, dok su zakonski okviri doneti pre više od godinu dana, pri čemu je Republika Srbija izdala licence domaćim menjačnicama za poslovanje, a Komisija za hartije od vrednosti dve licence za izdavanje digitalnog tokena.
“Osnovni smisao ovog karavana je da ukaže na to da je ovo sigurno i bezbedno ulaganje, te da su istraživanja pokazala da je krajem prošle godine u celoj Srbiji kriptovalutama trgovalo oko 320.000 građana”, predočava predavač i suorganizator Ivan Andrejević, ovlašćeni konsultant u oblasti kriptovaluta, i dodaje da će promet kriptovaluta biti budućnost bankarskog sektora.
,,Ovo je novo, inovatino i dešava se svuda oko nas. Klasično bankarstvo će u budućnosti biti povezano sa bankarskim sektorom i verujem da će u narednom periodu našim građanima i privredi to biti dostupno na jedan uobičajeni i, možda u budućnosti, tranzicioni način”, smatra Boris Radnić, učesnik današnjeg karavana.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.