SUBOTICA – Iako na teritoriji Severnobačkog okruga od početka godine nije bilo slučajeva obolelih od morbila, epidemija je u Srbiji, odnosno u Smederevu i dalje u toku, te postoji realna šansa da se morbile pojave i kod nas zbog veoma niskog vakcinalnog obuhvata MMR vakcinom, upozoravaju epidemiolozi.
Od početka godine u Srbiji je 47 osoba obolelo od morbila, najviše ih je bilo u Smederevu – 42, a slede Novi Sad sa 3 i Beograd sa 2 slučaja, ističe epidemiolog dr Nebojša Bohucki i napominje da je vakcinalni obuhvat niži u odnosu na sve prethodne godine, zbog čega postoji mogućnost da se bolest pojavi i kod nas. Prema podacima od prošle godine svega 87,8 odsto dvogodišnjaka primilo je MMR vakcinu, dok je situacija nešto bolja kod uzrasta od sedam godina i iznosi 90,2.
Iako nedovoljan za kolektivni imunitet, vakcinalni obuhvat u našem okrugu i dalje je bolji u odnosu na republički prosek.
„Podaci za Severnobački okrug su bolji i u drugoj i u sedmoj godini života i to za Republiku Srbiju ovaj obuhvat je iznosio tokom prošle godine svega 74,8 odnosno 85,8 odsto“ – napominje dr Bohucki i dodaje da je niži vakcinalni obuhvat posledica je nekoliko faktora, pre svega antivakcinalnih lobija, kao i epidemije korona virusom.
„Aktivnosti antivakcinalnih lobija koji već nekoliko godina unazad plasiraju netačne informacije o opasnosti vakcina generalno, a pre svega o tome da je naročito opasna vakcina MMR, što svakako nije tačno. Ovu vakcinu koristimo već više od 50 godina u nizu zemalja sveta, vakcinisano je više milijardi obveznika, ne sa jednom, nego sa dve doze i iskustva su zaista fantastična, jer primenom ove vakcine idemo postepeno ka eliminaciji, a potom i ka eradikaciji ne samo morbila, nego i mumsa i rubele.“
U narednom periodu se očekuje vakcinacija propuštenih generacija, a novina je i da od prošle godine sedmogodišnjaci umesto tri vakcine dobijaju dve – revakcinu MMR i tetraksim koji čuva od difterije, tetanusa, velikog kašlja i dečje paralize.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.