BEOGRAD – U Srbiji se registruje nizak intenzitet aktivnosti virusa gripa, a tokom prošle nedelje zabeleženo je 6.458 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je danas Institut za javno zdravlje Srbije “Milan Jovanović-Batut”.
Najveća učestalost obolevanja registruje se u uzrasnoj grupi do četiri, a zatim od pet do 14 godina, a najviša stopa incidencije registrovana je u Braničevskom, Rasinskom i Južnobačkom okrugu, navedeno je u saopštenju.
Na osnovu potvrde Instituta za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”, na teritoriji Beograda u cirkulaciji su i rinosincicijalni virus i adeno virusi.
Infekcije rinovirusima, respiratornim sincicijalnim virusom (RSV), adenovirusima i parainfluenca virusima mogu izazvati oboljenja slična gripu, sa sličnim simptomima i samo na osnovu laboratorijske potvrde može se govoriti o kom uzročniku je reč.
Vakcinacija protiv gripa u Republici Srbiji sprovodi se od početka oktobra i odziv građana koji pripadaju kategorijama osob u posebnom riziku, kojima je vakcina namenjena, je zadovoljavajući.
Zaključno sa 4. novembrom 2022. godine vakcinisano je više od 240.000 građana i dato oko 60 odsto od ukupnog broja doza vakcine protiv gripa nabavljenih za ovu sezonu, navodi Batut.
Vreme neophodno za sticanje imuniteta je dve do tri nedelje posle davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i traje između šest i 12 meseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine.
Vakcina protiv gripa može se dati istovremeno sa vakcinom protiv COVID-19 ili sa vakcinom protiv oboljenja izazvanih Streptokokusom pneumonije za osobe koje su u posebnom riziku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.