U skupštinskoj proceduri dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju

BEOGRAD – Predlogom zakona o dopuni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, koji je krajem prošle godine ušao u skupštinsku proceduru, propisana je mogućnost da se poljoprivrednik upiše u Registar poljoprivrednih gazdinstava, odnosno da upiše katastarsku parcelu i po osnovu faktičkog korišćenja poljoprivrednog zemljišta, na osnovu posebne izjave overene kod nadležnog organa.

Kako je ranije objasnio ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović kroz te izmene zakona su izašli u susret poljoprivrednicima a radi se o tome da će oni moći da se upišu u registar poljoprivrednih gazdinstava, odnosno u katastarsku parcelu po osnovu, faktičkog korišćenja poljoprivrednog zemljišta na osnovu posebne izjave overene kod nadležnog organa, odnosno kod javnog beležnika.

„Mi smo predvideli dve takve situacije, kada se faktički obrađuje zemljište, a obrađuje ga neko ko nije vlasnik zemljišta. Radi se o situacijama kada je pokrenut, a nije završen upravni postupak i kada nije završen postupak komasacije“, rekao je krajem prošle godine Martinović.
Kako se navodi u razlozima za donošenje zakona, sporazumom o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede, potpisanim u julu prošle godine, između predstavnika ministarstva i udruženja poljoprivrednika usaglašeno je da će se do kraja septembra 2024. godine utvrditi modalitet za rešavanje korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, na kome nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi, a u svrhu ostvarivanja prava na podsticaje u poljoprivredi.

Potom je obrazovana Radna grupa za utvrđivanje modaliteta u cilju ostvarivanja prava na podsticaje u poljoprivredi, a prvi sastanak održan je 6. avgusta 2024. godine.

Radna grupa je uradila analizu finansijskih efekata i razmotrila mogućnost dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju te je usledio javni poziv za evidentiranje faktičkog obrađivanja poljoprivrednog zemljišta.

On je trajao od 15. oktobra do 15. novembra 2024. godine i podneto je 38.222 prijave, a površina evidentiranog poljoprivrednog zemljišta koje se faktički obrađuje je 71.249,0766 hektara.

U obrazloženju predloženog zakona se navodi da je bilo nehopdno da se zakon dopuni kako bi se poljoprivrednicima omogućilo da se upišu u Registar poljoprivrednih gazdinstava.

Navodi se i da će Vlada Srbije bliže urediti uslove faktičkog korišćenja poljoprivrednog zemljišta, kao i obrazac posebne izjave o faktičkom korišćenju poljoprivrednog zemljišta.

Tagovi:

Pročitajte još: