SUBOTICA – Pod sloganom „Trči kroz istoriju“ u sjajnoj atmosferi i sa najvećim brojem prijavljenih takmičara do sada, održan je 5. Subotički polumaraton.
U polumaratonskoj trci (21km) najbolji je bio Đuro Borbelj, član AK „Apatin“, koji je stazu istrčao za 1čas, 14 minuta i 32 sekunde. U ženskoj konkurenciji najbrža je bila Nora Trklja koja je polumaraton istrčala za 1 čas, 28 minuta i 46 sekundi.
Na radost brojnih ljubitelja sporta, ova trkačka manifestacija koja se održava u okviru obeležavanja Dana grada, postaje iz godine u godinu sve atraktivnija, jer pored nadmetanja odraslih uključuje i trke za mlađe kategorije, kao i trku u dečjim kolicima.Ove godine u ovim trkama učestvovalo je oko sedam stotina mališana. U „Trci kroz istoriju” učestvovalo je oko 1.500 takmičara iz Srbije i čak trinaest zemalja sveta, skoro tri puta više takmičara u odnosu na njegovo prvo, i dva puta puta više u odnosu na njegovo drugo izdanje.
„Ta činjenica, između ostalog, svedoči da je namera organizatora i suorganizatora Subotičkog polumaratona – Sportskog udruženja „Horizont“ i subotičke lokalne samouprave – da se organizovanjem ovog polumaratona Subotica uvrsti na mapu atletsko-rekreativnog trkačkog sveta u potpunosti realizovana” poručio je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je uoči trke pozdravio sve takmičare i svečano proglasio polumaraton otvorenim.
„Ova za naš grad veoma značajna sportska manifestacije, postala je druga najmasovnija ulična trka u Srbiji, posle Beogradskog maratona, i da verujem da će Subotički polumaraton i ubuduće uspešno promovisati zdrav načina života, posebno među mladima, podsticati rekreativni sport i afirmisati kulturno nasleđe i razvoj turističkog potencijala našeg grada” rekao je Bakić, uz zahvalnost organizatorima, sponzorima, volonterima i promoterima ovogodišnjeg polumaratona – a to su Stefan Todorović i Nora Trklja.
Subotica je još jednom pokazala da je grad sporta, kako profesionalnog tako i rekreativnog.Trčeći kroz istoriju učesnici 5. Subotičkog polumaratona imali su priliku da vide bogato istorijsko, arhitekturno, kulturno i sportsko nasleđe Subotice
Nakon starta trke, krenuvši od platoa ispred Gradske kuće, pa pokraj zgrade Narodnog pozorišta i Neenah korintskih stubova, palate Rajhl Ferenca, trkači su prošli pokraj spomenika Ivana Sarića i Aleksandra Lifke, pionira vazduhoplovstva i kinematografije u našoj zemlji… Trkači su imali priliku da se trasom „upoznaju” sa Dežeom Kostolanjijem, Čat Gezom, carom Jovanom Nenadom, da protrče pokraj Olimpijske fontane sa imenima subotičkih sportista, osvajača olimpijskih odličja, i tako i sami postanu deo subotičke istorije.
A sam cilj, za neke je bio izazov, za neke rutina, a za pojedine i nedostižan. Ipak, svima koji su krenuli sa starta valja odati priznanje za trud i želju budu deo tima koji je „istrčao kroz istoriju”.
U manifestaciji je učestvovao i Nacionalni registar donora matičnih ćelija, u koji su građani mogli da se upišu, s obzirom da je potrebno 100.000 upisanih donora na nivou države.
Sportsku manifestaciju organizovalo je udruženje “Horizont” a partner je Grad Subotica.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.