U Sajanu su održane 25. Severnobanatske žetelačke svečanosti, u organizaciji Kulturno-umetničkog društva „Adi Endre“, pod pokroviteljstvom Grada Kikinde i Mesne zajednice.
Na tradicionalnoj manifestaciji, koja je okupila šest ekipa iz Sajana, Čoke, Crne Bare, Ostojićeva, Sente i Mađarske, predstavljen je stari, odnosno ručni način košenja žita, a posetioci su bili u prilici da probaju i žetelački banatski doručak, koji je obilovao domaćim hlebom, kobasicama, sirom, krompirom i jajima.
Manifestaciji su prisustvovali Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde, Ramona Tot, članica Gradskog veća zadužena za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje.
– Tradiciju, koju smo nasledili od naših predaka, treba ljubomorno da čuvamo, da negujemo običaje na koje smo, kao multikulturalna sredina, veoma ponosni, kako bi sve to preneli mlađim naraštajima. Pored toga, ova manifestacija predstavlja lep spoj druženja na međunarodnom nivou, kao i razmene iskustva i to je jedan od razloga što će Grad Kikinda i Mesna zajednica Sajan uvek podržati ovakve manifestacije, kako bi se ona omasovila i svake godine imala sve više takmičara koji bi nam pokazali veštinu ručnog košenja žita – rekao je gradonačelnik Kikinde.
Manifestacija je započeta još davne 1995. godine, sa namerom da se tradicija ručnog košenja žita očuva i na severu Banata.
– Do sada smo sigurno imali preko sto ekipa koje su učestvovale kod nas. Nekada se na našoj manifestaciji nadmetalo po 20 ekipa, ali se uporedo sa našom, održavaju ovakve manifestacije i u drugim mestima u Vojvodini, tako da je ove godine bilo manje takmičara. Imali smo šest ekipa, posetili su nas takmičari iz nekoliko vojvođanskih mesta i Mađarske – dodala je Šara Benjocki, predsednica KUD-a „Adi Endre“ iz Sajana.
Za Mesnu zajednicu Sajan održavanje Severnobanatskih žetelačkih svečanosti predstavlja jedan od najvažnijih događaja tokom godine.
– Veoma nam puno znači što su svojim prisustvom manifestaciju uveličali gradonačelnik i njegovi saradnici, što je znak da su prepoznali značaj naše manifestacije, nadaleko poznate ne samo u našoj opštini, već i u celom regionu. Nastavićemo da pomažemo lokalnom KUD-u kako bi se tradicija ručnog košenja žita očuvala i prenosila na mlađe generacije – napomenuo je Zoltan Tot, predsednik Saveta Mesne zajednice Sajan.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.