Stotine otisaka dinosaurusa, toliko dobro očuvanih da se može videti cak i otisak kožne krljušti, pronađeno je u Poljskoj, a otkriće pruža uvid u složeni ekološki sistem na Zemlji od pre oko 200 miliona godina.
Poljski geološki istraživački institut opisao je otkriće u otvorenom rudniku gline u Borkovicama, 130 kilometara južno od Varšave, kao „riznicu fosilizovanih tragova i kostiju”, prenosi Tanjug.
„U tragovima koje su ostavili dinosaurusi možete pročitati njihovo ponašanje i navike… imamo tragove dinosaurusa koji trče, plivaju, odmaraju se ili stoje”, rekao je geolog Gžegož Nidzvedski.
Najveći pronađeni otisci pripadaju dinosaurusu mesožderu i dugi su 40 centimetara i u mnogim od njih može se videti detaljna spoljna struktura kože. Pronađeno je nekoliko stotina tragova dinosaurusa, koji predstavljaju najmanje sedam vrsta, a geolozi izražavaju uverenje da će verovatno biti pronađeno još tragova drevnih životinja.
Pročitajte još:
Koliko je bilo vrsta dinosaurusa?
Džinovska i sitna bića koja su živela na našoj planeti pre sto i više miliona godina i dalje privlače pažnju naučnika koji su utvrdili da je postojalo više od 3.000 vrsta dinosaurusa. Zahvaljujući fosilnim ostacima koji se i sada otkrivaju na različitim lokalitetima, i dalje nje pronalaze nove vrste. Procenjuje se da su ovi predatori i biljojedi boravili na Zemlji više od 165 miliona godina, prvi su se pojavili na njoj pre 230 miliona godina, a izumrli su pre oko 65 miliona godina. Različite su teorije o njihovom nestanku. Pročitajte još:
Opširnije