BEOGRAD – U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas su deseti put dodeljene Nacionalne nagrade za društveno odgovorno poslovanje „Đorđe Vajfert“ za 2024. godinu, kao i podela nagrada i priznanja liderima društvene odgovornosti.
Nacionalna nagrada „Đorđe Vajfert“ dodeljena je kompanijama koje su pokazale najveću posvećenost principima društvene odgovornosti u Srbiji, rečeno je u PKS. Takmičenje je trajalo šest meseci i obuhvatilo je 30 prijavljenih kompanija, verifikaciju i posete od članova Tima Privredne komore Srbije za društveno odgovorno poslovanje.
Iz kategorije velikih privrednih društava, nagrađene su kompanije „MK GROUP DOO“ Beograd, „Delhaize Srbija doo“ Beograd, „Nicefoods restorani doo“ Beograd, „Autostop Interiors doo“ Leskovac i „Grundfoss Srbija doo“ Inđija. U kategoriji malih i mikro privrednih društava dobitnici nagrade su kompanije „Avlija održivog razvoja doo“ Bogatić, „SDPS doo“ Beograd, „Sigma Crvenka doo“, „Docloop doo“ Beograd i „Vplus konstrukcije doo“ Beograd.
„Priznanja privrednim društvima za pruženi doprinos u određenim oblastima društvene odgovornosti uručena su kompanijama ‘Telekom Srbija ad’ Beograd, u oblasti podrške lokalnoj zajednici i promociji kontrolisane upotrebe digitalnih uređaja kod dece, ‘Novak Stanković PR’ Beograd u oblasti zaštite životne sredine i ‘Alta banka ad’ Beograd za unapređenje i poboljšanje kvaliteta života u lokalnoj zajednici“, saopštili su iz PKS.
Zamenik predsednika PKS Mihailo Vesović istakao je tom prilikom da su metodologija i način rada u poslovanju pogodile srž transformacije privrede i ocenio da društveno odgovorno poslovanje postaje obaveza. Vesović je podsetio prisutne da je PKS u međuvremenu razvila „Responsible Business Hub“ koji ima za cilj da dobavljačima globalnih i međunarodnih lanaca, približi ideju zaštite životne sredine i zaštite ljudskih prava. „Čini mi se da familija društveno-odgovornih poslovanja i mogućnosti može samo da raste“, ocenio je Vesović.
Prema njegovim rečima, društveno-odgovorne kompanije su postale privlačnije investitorima, kao i da su postale najpoželjniji poslodavci, jer sve više mladih želi da radi u kompanijama koje uvažavaju društveno odgovorno poslovanje. Rekao je da se time pokazuje da je doći do radne snage bitka 21. veka, zbog kvaliteta radne snage, kao i da su na taj način kompanije i su oblast društveno-odgovornog poslovanja uspele da dovedu do napretka. „Nastavićemo da pružamo podršku kompanijama, savetovaćemo ih kako da pišu što bolje projekte.
Ono što je novi kvalitet jeste što su kompanije izašle iz ovog okvira, počele su da pomažu, što je strateški bitno za razvoj poslovanja“, dodao je Vesović. Ukazao je i da će PKS nastaviti da zastupa privredu, kao i da će sa državnim organima gledati da unaprede zakonodavstvo i sve oblasti koje se odnose na društveno odgovorno poslovanje, kako bi kompanije mogle nesmetano da rade.
Predsednik upravnog odbora Srpskog filantropskog foruma i predsednik ovogodišnjeg stručnig žirija Željko Mitkovski kazao je da ih je posebno obradovalo što je bilo razvojnih projekata, među kojima su ulaganja u obrazovanje, nauku, kulturu i zaštitu životne sredine, ali li oni koji služe da saniraju pojedine probleme u društvu.
„Hteli bismo takođe da istaknemo i da nam je bilo zanimljivo videti kako pojedine srednje kompanije kojima su potrebne međunarodne kompanije dokumentuju društveno odgovorne poslovne modele koje su preuzele od grupa i modifikovali, ali s druge strane, kako domaće kompanije, mala i srednja preduzeća, razvijaju sopstvene društveno odgovorne poslovne modele i šta im je za to potrebno“, naveo je Mitkovski. Sastav stručnog žirija u dodeli nagrada i priznanja činili su predstavnici Ministarstva privrede, Ministarstva zaštite životne sredine, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Srpskog filantropskog foruma, WMG fondacije i Privredne komora Srbije.