U Pančevu uspešno realizovana jesenja akcija uklanjanja kabastog otpada

PANČEVO – Javno komunalno preduzeće „Higijena“ Pančevo (RJ „Čistači“ i RJ „Odnošenje otpada“) u periodu od 3. do 28. oktobra organizovalo je akciju sakupljanja i odnošenja kabastog otpada u Pančevu i naseljenim mestima Starčevo i Dolovo.

Više od decenije dvaput godišnje organizuju se akcije sakupljanja i uklanjanja kabastog otpada: u proleće i na jesen. Jesenja akcija trajala je tokom celog oktobra. Pančevo je jedna od retkih lokalnih samouprava koja redovno, dva puta godišnje ima organizovanu akciju odnošenja kabastog otpada iz domaćinstava, u proleće i jesen.

Mišo Marković, direktor JKP „Higijene“ u Pančevu podseća da je cilj akcije da kabasti otpad ne završi pored kontejnera, kao i da se spreči stvaranje divljih deponija.

 

„Godišnje se kroz te dve akcije pokupi i do tri hiljade kubnih metara kabastog otpada. U jesenjoj akciji „Oktobar mesec čistoće”, radnici JKP „Higijena” sa pančevačkih ulica i iz Starčeva i Dolova sakupili su i odvezli na deponiju 1.380 kubnih metara kabastog otpada. Najviše je bilo baštenskog otpada, pa zatim nameštaja. Već petu godinu zaredom mnogo bolji odziv beležimo u Starčevu i Dolovu nego u gradu. Treba pohvaliti veliki broj građana koji su se pridržavali utvrđenog rasporeda za iznošenje kabastog otpada i tako nam olakšali da akciju uspešno sprovedemo. Najviše posla je bilo kada se radi revizija terena – petkom; u pitanju je dan u kome oni sugrađani koji su bili sprečeni da otpad iznesu u određenom terminu učine to“, rekao je Marković.

 

Mišo Marković

On još dodaje činjenica je da tokom jesenjeg „velikog spremanja grada” nisu trpeli redovni poslovi, što svedoči da je akcija bila dobro isplanirana i organizovana.

„Uprkos svih naših apela da se stari nameštaj, kade, prozori i šut ne bacaju u ili pored kontejnera, slika na gradskim ulicama, nažalost, govori da se mnogi naši sugrađani oglušuju o molbe ,,Higijene“. Divlje deponije nastaju baš na mestima gde su postavljeni kontejneri, i čine višestruku štetu. Prvo, za njihovo uklanjanje je potrebno angažovati dodatni broj radnika i radnih mašina. Drugo, bačeni šut oštećuje kontejnere pa tako dovodi do toga da svaki četvrti kontejner na kraju godine mora biti otpisan. Pojedini sugrađani i firme ovakvim ponašanjem stvaraju ružnu sliku u gradu i obezvređuju trud i zalaganje radnika ovog komunalnog preduzeća, koji pored obavljanja redovnih poslova na prikupljanju i odvoženju komunalnog otpada, stižu da sa brojnih lokacija i više puta nedeljno uklone na desetine tona šuta“, kaže Mišo Marković.

 

Godinama JKP „Higijena“ pokušava da reši ovaj problem uz podršku i asistenciju komunalne inspekcije i milicije, i u tome manje ili više uspeva.

„Istini za volju, često teret rešavanja ovog nimalo naivnog problema, koji iziskuje povećano angažovanje kako zaposlenih tako i radnih mašina, ostaje samo ovom komunalnom preduzeću. Grad i naše ulice biti će čistije uz pomoć građana. Potrebno je samo da se naši sugrađani pridržavaju načina na koji treba da tretiraju komunalni otpad, definisanog gradskom odlukom „O održavanju čistoće i odnošenju otpada“. To znači da građani koji žive u objektima za kolektivno stanovanje, u zgradama, koriste kontejnere, a sugrađani koji žive u individualnim domaćinstvima da komunalni otpad odlažu u svoje kante i iznose ga prema važećem rasporedu odnošenja“, zaključio je Marković.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.