PANČEVO – Izložba posvećena stogodišnjici prvog civilnog noćnog leta u svetu koja se 9. septembra 1923. godine u Pančevu sinoć je otvorena u prostorijama Narodnog muzeja Pančevo.
Ovom izložbom maketa obeležava se 100-ta godišnjica od prvog civilnog noćnog leta na svetu, koji se desio u Pančevu, u noći između 9. i 10. seprembra 1923. godine.
Izložbu je otvorila Marija Jević, članica Gradskog veća za kulturu i omladinu, a osim nje na otvaranju su se obratili i Miroslav Birclin, direktor Narodnog muzeja Pančevo, Grozdana Milenkov, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo, Aleksandar Stojanović, predsednik Maketarskog kluba „Dr Vladimir Aleksić“, Josip Veber, predsednik Društva ljubitelja železnice i Zoran Milenović iz Maketarskog kluba Panon iz Pančeva.
Izložba će trajati zaključno sa 9. septembrom kada će biti organizovano međunarodno maketarsko takmičenje pod nazivom “10. Aleksić kup” i u okviru kojeg će biti promovisana i knjiga o prvom civilnom noćnom letu u svetu koji se desio na pančevačkom aerodromu.
Na izložbi i na takmičenju maketara posetioci će imati prilike da vide makete aviona koji su leteli iz Pančeva pre jednog veka, i da saznaju sve o ljudima i događajima koji su postali deo svetske istorije vazduhoplovstva. Posetioci će moći da čuju zašto je voz bio brži od aviona, kao i zbog čega su se čobani i piloti sporili tih davnih dana u Pančevu.
Na otvaranju izložbe posetioci su mogli da saznaju da je prvi međunarodni noćni let putničkog saobraćaja na svetu osvaren u noći između 9. i 10. septembra 1923. godine, na relaciji Pančevo-Bukurešt, avionom Kodron C-61 F-AFCP.
Francusko-rumunska kompanija, poznatija kao Franko-Rumen (osnovana 1920. godine), u želji da ostvari vremensku prednost nad čuvenim Simplon Orijent ekspresom, odlučila je da se te daleke 1923. godine oproba i da pokuša da izvede i prvi noćni let koji je podrazumevao i vrlo visoki rizik.
Do tada su avioni polazeći iz Pariza uspevali da u toku dana stignu do Pančeva, ali je pravljena pauza tokom noći da bi se sutradan nastavljao dnevni let za Istanbul.
Simplon Orijent ekspresa je vozio i danju i noću bez prekida, tako da je Orijent ekspres razdaljinu od Pariza do Istanbula prelazio za nešto manje od četiri dana i stizao u Instanbul pre aviona (zbog predviđene noćne pauze). Ali, tog septembra 1923. godine, dogodiće se revolucija u svetskom vazduhoplovstvu, jer će se prvi noćni let na svetu dogoditi upravo u Pančevu.
Zahvaljujući toj odluci Pančevo je pre 100 godina dobilo i svoj aerodrom na kojem su se odvijali međunarodni letovi, a Beograđani su parobrodima dolazili u Pančevo kako bi sa aerodroma leteli avionom.
Organizator izložbe i takmičenja je Maketarski klub „Dr Vladimir Aleksić“ iz Pančeva.
U realizaciji izložbe učestvovali su i Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu, Turistička organizacija grada Pančeva, Istorijski arhiv u Pančevu, Klub ljubitelja železnice “Pančevo”, Udruženje brodomodelara “Panon” i Narodni muzej Pančevo, a projekat je finansiran od strane Grada Pančeva.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.