U Pančevu otvorena izložba „Hladno oružje iz zbirki Narodnog muzeja Pančevo od praistorije do danas“

PANČEVO – U Narodnom muzeju u Pančevu sinoć, 12. septembra, je otvorena izložba pod nazivom „Hladno oružje iz zbirki Narodnog muzeja Pančevo od praistorije do danas“.

Priprema izložbe trajala je skoro dve godine, a organizovana je povodom obeležavanja sto godina od osnivanja Narodnog muzeja Pančevo.

Autori izložbe su viši kustosi arheolozi Jelena Đorđević i Vojislav Đorđević kao i viši kustos istoričar Srđan Božović koji su se i obratili prisutnima na otvaranju izložbe. Na otvaranju je govorio i Miroslav Birclin, direktor Muzeja, kao i sveštenik Velimir Birmanac iz Preobraženjske crkve kao vrsni poznavalac srednjeg veka i viteštva.

 

Foto: Vojvodina Uživo

 

„Arheološka i istorijska zbirka Narodnog muzeja Pančevo čuvaju nevelike, ali može se reći veoma značajne zbirke naoružanja, koje potiču iz perioda eneolita, sve do XX veka. Fokus ove izložbe je na primercima hladnog oružja koje je sve do pojave baruta dominiralo u istoriji čovečanstva, a koje je uz najranije vatreno oružje korišćeno uveliko sve do XIX, pa i tokom XX veka. Mnogi od izloženih primeraka su veoma vredni i značajni. Izloženo je oko 60 najreprezentativnijih primeraka“, izjavio je Miroslav Birclin, direktor Muzeja.

Na izložbi se može videti i redak primerak dželatskog mača iz 1820. godine sa urezanom pokajnicom dželata koji moli žrtvu za oprost jer, kako kaže, samo radi svoj posao.

„Među značajnim predmetima su bojna kosa i bojna sekira sa kopljem korišćene tokom revolucije 1848.godine i nađene upravo u Pančevu. Malo ljudi zna čak i ovde da je Pančevo bilo glavni centar pobune, a u ovoj zgradi gde je danas muzej nalazio se štab vojvode Stevana Šupljikca“, napomenuo je viši kustos istoričar Srđan Božović.

 

Dželatski mač iz 1820. godine (Foto: Vojvodina Uživo)

Najstariji među praistorijskim predmetima: dugački kremeni nož i bakarna krstasta sekira potiču iz perioda eneolita.

“Izdvojilo se i nekoliko predmeta iz antičke zbirke. Radi se o tri duga gvozdena mača koja su pronađena prilikom arheoloških istraživanja na nekropolama s kraja 3. i 4. veka na lokalitetima u Kovačici i u okviru rafinerije nafte“, rekla je viši kustos arheolog Jelena Đorđević.

Pored primeraka praistorijskog oružja iz bakarnog, bronzanog, gvozdenog doba i antičkog perioda, prikazani su i primerci srednjovekovnog naoružanja, zatim oružje iz perioda turskih ratova sve do naoružanja oficira Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije, zaključno sa primercima iz I i II Svetskog rata.

 

Foto. Vojvodina Uživo

 

Neki od eksponata premijerno su prikazani javnosti poput srpskog mača “Spada Skjavoneska” koji je među najvrednijim primercima oružja u Narodnom muzeju. Pronađen na obali Tamiša, nastao je krajem 14. veka iz potrebe da se efikasno zaustave zakrivljene turske sablje.

„Neki od primeraka hladnog oružja iz naših zbirki su i premijerno dostupni javnosti, a svakako izdvajamo savršeno očuvani primerak takozvanog „Spada Schiavonesca“, poznatog i kao slovenski ili srpski mač. Spada Schiavonesca potiče iz druge polovine XIV veka, a nastao je na prostoru srednjovekovne Srbije kao odgovor na zakrivljene sablje Otomanskih ratnika. Kovači su se dosetili da na drške mača stave dva kraja savijena u obliku latiničnog slova S i to je korišćeno u srednjem veku da se zakrivljena sablja turska uhvati i izvuče iz ruku neprijatelja. Ti mačevi su kasnije padom Srpske despotovine stigli u Italiju i Mađarsku i raširili se po celoj Evropi i začetnici su svih onih mačeva sa velikom korpom“, objasnio je Birclin.

 

Srpski mač – veoma redak i vredan primerak (Foto: Vojvodina Uživo)

 

Najviše eksponata iz ove vredne zbirke poklonjeno je muzeju.

Izložba će biti otvorena naredna dva meseca, do početka novembra.

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.