PANČEVO – Zgrada nekadašnje Svilare na obali Tamiša u Pančevu pod zaštitom je države kao kulturno dobro. U Pančevu je nekad bila razvijena svilarska industrija.
Zgrada nove svilare na Tamiškom keju potiče iz 1900. godine i svedoči o nekadašnjoj ekonomskoj moći.
Šezdesetih godina 20. veka u Pančevu su prestale da se ispredaju svilene niti. U zgradu je preseljena gumarska industrija, a od pre nekoliko godina, nakon privatizacije, objekat se rekonstruiše i prema najavama novih vlasnika biće hotelski kompleks.
Pre više od 250 godina Pančevo je bilo poznato po svilarstvu. Svaka graničarska kuća morala je na svom imanju da ima 20 dudova, mladi pre venčanja takođe su morali da zasade određeni broj duduva, a postojala je i smrtna kazna za svakog ko bi posekao stablo ovog voća. Hroničari beleže da je još 1733. godine u Pančevu počela proizvodnja svile i da je tokom vekova više puta doživljavala uspone i padove.
Godine 1879. ponovo počinje značajnije gajenje svilenih buba, a već sledeće sezone ustanovljena je stanica za otkupljivanje kokona.
Nova Mađarska kraljevska predionica svile sagrađena 1899. godine i puštena u rad 1. marta 1900. godine.
Ovu zidanu građevinu na levoj obali Tamiša stariji Pančevci su zvali GALATEA prema italijanskoj reči za čauru svilene bube, a iz Italije je i tih godina pred Prvi svetski rat u Pančevo za direktora svilare došao sinjor Kiko.
U Kraljevini SHS u Pančevu je bilo sedište Direkcije svih državnih tvornica svile.
Poslednji radni dan svilare na Tamišu bio je 28. april 1967. godine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.