BEOGRAD – Izvršna direktorka Američke privredne kmore u Srbiji (AmCham) Vera Nikolić Dimić izjavila je danas na panelu „Osnaživanje žena“ u organizaciji magazina CorD da je rat u Ukrajini za nekoliko nedelja izmenio izgled sveta, stvorivši novu krizu i naglasila da svaka kriza pogodi pre svega žene.
Ona je rekla da u svakoj krizi prve na udaru budu osetljive grupe, a to su svakako žene i da sada postoji strepnja od otpuštanja u kompanijama članicama Američke privrede komore.
Nikolić Dimić je navela da je krajem prošle godine među 200 kompanija članica AmChama vladao optimizam u pogledu rasta i zapošljavanja, a da danas već vlada potpuno drugačije raspoloženje.
„Pre tri dana smo napravili mini anketu među 60 kompanija i 30 odsto njih je odgovorilo da već osećaju posledice krize, ili smatraju da će ih osetiti u narednom periodu. Mislimo da će taj procenat biti i veći i situacija je iz optimistične prešla u strepnju i strah, pa su neki projekti stavljeni na čekanje i preispituje se njihova opravdanst“, rekla je ona.
Ambasadorka Švedske u Srbiji Anika Ben David istakla je da je ta zemlja globalni pionir ravnopravnosti i podsetila kako Švedska od 2014. godine ima „feminističku“ Vladu.
Ona je objasnila da pod feminističkom ne podrazumeva žensku vladu, već onu u kojoj vlada ravnopravnost muškaraca i žena.
„Imamo novi rat u Evropi koji je tektonski poremećaj evropske bezbednosti, a žene i devojčice su često najmarginalizovanije i najranjivije. U evropskoj istoriji je važno da naučimo da budemo na pravoj strani i treba da se postavi pitanje ruskog napada na svoju slovensku braću“, izjavila je ambasadorka Ben David.
Ona je ocenila da bi žene morale da sede za pregovaračkim stolom kada se razgovara o miru i sprečavanju rata, jer je taj mir održviji zato što imaju sveobuhvatnije shvatanje o tome šta je društvu potrebno.
Direktorka NALED-a Voleta Jovanović ocenila je da je u pogledu ostvarivanja prava žena na ravnopravnost u Srbiji „čaša polupuna“.
„Volimo tako da gledamo na stvari, jer je prethodnih godina učcinjeno dosta konktretnih pomaka u ostvarivanju ravnopravnost, od uspostvaljanja Kancelarije (za rodnu ravnopravnost) do brojnih programa i kampanja kojima se jača svest o ovoj temi i ističe njen značaj“, rekla je Jovanovićeva.
Naglasila je da je ova tema od nacionalnog interesa, zato što žene čine polovinu populacije i polovinu radno sposobong šatnovništva, pa je interes svake zemlje da taj kaptal stavi u funkciju.
„Glavna smetnja većoj rodnoj jednakosti je ekonomski disbalans, jer je činjenica da su žene vlasnici samo 24 odsto nepokretnosti i 11 odsto poljoprivrednog zemljišta, da je tek svaka peta firma vlasništvo žene, a tri od četiri žene na selu nisu plaćene za svoj rad“, rekla je Jovanovićeva.
Dodala je da su druga prepreka stereotipi koji postavljaju pred žene teret očekivanja da preuzmu kućne neplaćene poslove i da se odreknu ličnih ambicija napretka ili karijere.
„Radimo na tome da imamo što više žena na rukovodećim funkcijama, gde se donose odluke i upravlja sredstvima. Raduje nas što imamo više žena na ključnim pozicijama u državi i imamo sve više žena na mestu gradonačelnika“, izjavila je Jovanovićeva.
Ocenila je da je neophodno da se u javnosti više ističu dobri primeri i uzori koji bi mogli da ohrabre ostale žene, da se sprovode kampanje o zajedničkom roditeljstvu, podrškama za zaposlene majke i različite obuke namenjene ženama.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.