OPOVO – Podizanjem romske zastave na opštinski jarbol, predstavnici lokalne samouprave i romske zajednice obeležili su Svetski dan Roma.
„Svim našim sugrađanima romske nacionalnosti čestitamo praznik koji promoviše romski jezik, kulturu i tradiciju. U okviru realizacije više evropskih projekata lokalna samouprava je u saradnji sa nevladinim sektorom pružila značajnu podršku lokalnoj romskoj zajednici u poboljšanju uslova stanovanja i obrazovanja, kao i integraciju i ravnopravnost u svim društvenim oblastima. Posebna pažnja države i lokalnih samouprava u budućnosti biće posvećena osnaživanju romskih devojčica i žena u cilju obezbeđivanja jednakih mogućnosti za njihovo usavršavanje i zapošljavanje“, navodi se u saopštenju Kabineta predsednika opštine.
Svetski dan Roma je službeno proglašen 1990. u Serocku u Poljskoj, mestu četvrtog Svetskog romskog kongresa Međunarodne romske unije (IRU), u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika održan u Česfildu kraj Londona 7. – 12. aprila 1971. Na tom je kongresu donesena odluka o romskoj himni za koju je izabrana pjesma Đelem, đelem (romski: Išao sam, išao) i odluka o zastavi za koju je odabrana plavo-zelena dvobojnica s crvenim točkom u sredini, simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tokom istorije.
Ne zna se tačan broj Roma u svetu, ali se smatra da ih ima oko 20 miliona. Zbog loših uslova života, samo jedan od 100 Roma živi duže od 60 godina. Skoro 90 odsto njih je bez posla, a četvrtina Roma nema ni dana škole.
Romkinje su u težoj poziciji od ostalih građana. Njihov prosečan životni vek je čak 25 godina manji od proseka u Srbiji.