NOVI SAD – U Naučno-tehnološkom parku Novi Sad danas je završena Istočnoevropska letnja škola mašinskog učenja (EEML), koja je okupila učesnike iz 47 zemalja, od kojih je većina iz zemalja Istočne Evrope, ali i iz Argentine, Kostarike, Južne Koreje, Singapura i Australije.
EEML, koji se ove godine prvi put održao u našoj zemlji, okupio je najveći broj učesnika iz Srbije, Rumunije, Hrvatske, Poljske i Slovenije, saopštio je Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju Srbije. Polaznici škole upoznali su se s dubokim učenjem, difuzionim modelima, veštačkom inteligencijom za nauku, autonomnim agentima, velikim jezičkim modelima, geometrijskim dubokim učenjem, AI startapima, AI za terapeutiku, kao i s rezonovanjem, pravičnosti i kauzalnosti.
Vršilac dužnosti direktora Instituta za veštačku inteligenciju (IVI) Srbije Dubravko Ćulibrk kaže da je Novi Sad ugostio 190 mladih ljudi iz celog sveta, ali i zvezde naučne zajednice.
“To što je EEML održan u našoj zemlji ujedno je i priznanje zrelosti našeg ekosistema i percepcije IVI kao dobrog partnera za saradnju. Ovakvo priznanje nam uliva entuzijazam i samouverenost sa kojima ćemo nastaviti da radimo na razvoju naših mladih kadrova, Instituta i ekosistema veštačke inteligencije u našoj zemlji”, rekao je Ćulibrk.
Program škole privukao je najviši broj studenata doktorskih studija, ali i predstavnike industrije. Među polaznicima istakli su se lekar i jedan srednjoškolac iz Mađarske, a među njima je bilo 40 odsto žena i 60 odsto muškaraca, što je značajan korak ka većoj inkluzivnosti u oblasti veštačke inteligencije.
Tokom šest dana intenzivne obuke, učesnici su imali priliku da slušaju predavanja i učestvuju u radionicama koje su vodili istaknuti stručnjaci sa Univerziteta u Njujorku, sa Oksforda, Kembridža, kao i predstavnici globalnih tehnoloških kompanija kao što su Google DeepMind, Genenteć (Roće), Bitdefender, Microsoft, INSAIT i PolyAI.
Održane su i dve poster sesije, a polaznici su imali priliku da razgovaraju sa više od 35 govornika i 20 asistenata u nastavi.
U okviru EMML organizovano je i predavanje za domaću javnost “Kako ideje postaju stvarnost u veštačkoj inteligenciji”, tokom kojeg su govornici predstavili svoje lične priče o karijernom razvoju u veštačkoj inteligenciji.
Događaj je organizovao Institut za veštačku inteligenciju Srbije (IVI) i tim naučnika iz kompanije Google DeepMind, a u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Sa više od 840 prijava, EEML je postala jedna od najpopularnijih letnjih škola u istoriji ovog događaja, pri čemu je primljeno svega 20 odsto prijavljenih kandidata.
Pročitajte još: