NOVI SAD – “Dani novosadskih izdavača i autorskih izdanja”, u okviru kojih će biti predstavljen veliki broj izdavačkih kuća iz Novog Sada i šire, treću godinu zaredom biće održani 14., 15. i 16. oktobra u Sokolskom domu.
Ulaz je besplatan, kapije manifestacije će tokom sva tri dana biti otvorene od 10 časova, a zvanično otvaranje uslediće u petak, 14. oktobra, u 17 časova.
– Oktobar je mesec knjige jer ljudi se, nakon godišnjih odmora, polaska dece u školu, nabavke uybenika i slično, vraćaju knjizi – objašnjava koordinator projekta Radmilo Mulić. – U Novom Sadu autora je bezbroj, a više od 80 izdavača, odnosno izdavačkih kuća, bilo da su državne, poput muzeja, galerija, kulturnih centara, ili privatne, kao što su nevladine organizacije. Potrudili smo se da pozovemo sve, jer što je više izdavača, naša akcija će biti uspešnija. Imaćemo tri biblioteke iz tri dela Vojvodine – Irig, Zrenjanin i Novi Sad. Protekle dve godine nije bilo Sajma knjiga u Beogradu, a učešće izdavača na ovoj manifestaciji ni u kom slučaju nije konkurencija beogradskom Sajmu knjiga, nego je više prilika da se nova izdanja, kao uvertira, prikažu čitalačkoj publici u Novom Sadu.
Manifestaciju će u petak otvoriti upravnica najstarije Srpske čitaonice u Irigu Vera Novković, kada će biti predstavljene dve antologije pesama o vinu, a već naredni dan, u vidu izložbe likovnih radova Nele Tatlović, uslediće omaž zrenjaninsko-novosadskom piscu Vojislavu Despotovu i predstavljanje knjige “Književni kuvar ili jestiva književnost”. Uz to će neuobičajenu atrakciju prirediti književnik i profesor beogradskog univerziteta Mihajlo Pantić, Endi Vorhol i Branko Andrić – Mlađi, koji će kuvati paradajz-čorbu. Nedelja je porodični dan, koji će obeležiti kviz znanja NTC sistema učenja, namenjen novosadskim osnovcima do četvrtog razreda, promocija knjige Milice Novković “Izvorna škola”, predstavljanje edicije Službenog glasnika “Knjigaonica za roditelje” i pozorišna predstava učenika osnovnih škola iz Surdulice “Pobuna u biblioteci”.
– U Novom Sadu je nekako sve i počelo. Prvi posleratni Sajam knjiga, 1947. godine održan je upravo ovde, u prostoru Sokolskog doma, 10 godina pre beogradskog i 15 godina pre zagrebačkog. Prva institucija kulture u srpskom narodu otvorena je u Novom Sadu i to je bila knjižara koju je otvorio Damjan Stefanović Kaulicije. Tokom istorije knjiga je doživljavala i gore trenutke od ovog u kojem živimo, ali pronalazila je način da stigne do ljudi. Ništa ne bi trebalo da nas spreči da pišemo, niti da međusobno komuniciramo. Knjiga i čovek ne smeju da dozvole da ih nešto sputa u nameri da ostave trag svog bitisanja – poručuje Radmilo Mulić.
Organizatori manifestacije su Sokolski kulturni centar, knjižara „Mala velika knjiga” i Udruženje „Slovo”.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.