U kojim zemljama se najviše pije kafa?

Dašak sunca, žuto lišće, omiljeni kafić i miris sveže pripremljene kafe je “trend” u kojem uživa većina ljudi u ovim jesenjim danima. 

Svakog prvog oktobra u godini obeležava se Međunarodni dan kafe, u to ime mnogi od nas popili su šoljicu svog omiljenog napitka. Iako su mišljenja podeljena kada je u pitanju ovo piće koje su po legendi pronašle koze, ono je i dalje nezaobilazna jutarnja rutina za većinu nas.

Sa toliko kafe koja se uzgaja, prži, prodaje i kuva, postavlja se pitanje; ko je najviše pije?

Ista navika prisutna je i u većem delu sveta, ali ipak nigde kao u Evropi. Zanimljivo je da se Italija i Francuska ne nalaze među prvim državama na listi, dok Brazil, zemlja u kojoj se proizvodi čak trećina kafe na svetu, zauzima visoko petnaesto mesto! Interesantno zar ne?

Naša država se ne nalazi ni u prvih dvadeset, iako poznavajući naše navike, to zvuči nemoguće!

Prvo mesto zauzima Finska, a za njom slede Norveška, Island i Danska.

Prema istraživanju, u Finskoj svaka osoba popije, u proseku, četiri šolje dnevno. To je, međutim, samo prosek. Standardni ljubitelj kafe popije između osam i devet šoljica dnevno, a posvećeniji ljubitelji kafe piju i do 30 šoljica u jednom danu.

Kafa je u ovoj zemlji osnovni deo kulture, toliko da su obavezne pauze za kafu propisane zakonom najmanje dva puta dnevno tokom rada. Smatra se da je kafa toliko popularna u ovoj zemlji zbog niskih temperatura. Ponekad može da dostigne 40 stepeni ispod nule, zbog čega je topli napitak obavezan.

Pored toga, Finska ima bogatu kulturu kafe i njenim prodavnicama na svakom ćošku.

Norveška je blizu Finske po ukupnoj potrošnji kafe. U ovoj zemlji prosečna osoba popije oko tri šoljice dnevno, a istinski ljubitelj popije više od pet ili šest.

Švedska takođe prave brojne pauze za kafu tokom radnog dana. „Fika“, u Švedskoj, pored kafe pauze predstavlja i vreme za kolač ili sendvič. Ne konzumira se samo na poslu, već i posle doručka, večere i deserta.

Island se nalazi na trećem mestu, jer je kafa ukorenjeni deo njihove kulture. Kako u zemlji praktično nema velikih lanaca, svi islandski kafići su u nezavisnom vlasništvu.

Ni kafići nisu jedino mesto gde možete pronaći odličnu šoljicu kafe. Uobičajeno je da se svim posetiocima ove zemlje ponudi kafa, “tiu dropar” obezbediće vam deset kapljica kafe u malu šoljicu.

Norveška nije jedina zemlja koja ima svoje izraze vezane za kafu. „Kaffeslabberas“ je izraz koji se koristi u Danskoj kada se sastajete sa prijateljima na kafi i kolaču. Ovo može biti neformalni društveni događaj kod kuće ili veliko okupljanje sa prijateljima u kafiću.

U Danskoj prosečan čovek popije dve šoljice dnevno, dok pravi ljubitelji kafe popiju i do četiri šoljice kafe.

Kompletna lista 20 zemalja u kojima se najviše pije kafa (po stanovniku):

  1. Finska – 12 (kg kafe po stanovniku godišnje)
  2. Norveška – 9.9
  3. Island – 9
  4. Danska – 8.7
  5. Holandija – 8.4
  6. Švedska – 8.2
  7. Švajcarska – 7.9
  8. Belgija – 6.8
  9. Luksemburg – 6.5
  10. Kanada – 6.2
  11. Bosna i Hercegovina – 6.1
  12. Austrija – 5.9
  13. Italija – 5.8
  14. Slovenija – 5.8
  15. Brazil – 5.5
  16. Nemačka – 5.5
  17. Grčka – 5.4
  18. Francuska – 5.1
  19. Hrvatska – 4.9
  20. Kipar – 4.8

 

Koliko vi šoljica popijete dnevno?

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.