ZRENJANIN – Dan Banatske brigade Vojske Srbije, 17. novembar, obeležena je u kasarni zrenjaninskog garnizona.
Tom prilikom, održana je svečana akademija, tehničko-taktički zbor, a skup je završen, kako i priliči vojsci i kasarni – uz vojnički pasulj.
Svečanoj akademiji prisustvovali su predstavnici Komande za obuku Vojske Srbije, Banatske brigade, lokalne samouprave, Srednjobanatskog upravnog okruga i opština iz srednjeg i južnog Banata, civilnih lica na služenju u Vojsci Srbije, kao i predstavnika verskih zajednica, institucija, javnih ustanova i udruženja sa teritorije grada.
U ime Grada Zrenjanina prisustvovali su zamenik gradonačelnika Saša Santovac i predsednik Skupštine grada Čedomir Janjić.
Ispred Komande za obuku Vojske Srbije, kojoj formacijski pripada Banatska brigada, prisustvovao je zamenik komandanta, brigadni general Nebojša Cvetković, a svečanost su uveličali i bivši komandanti Banatske brigade, penzionisani brigadni general i bivši komandant Garde Vojske Srbije Nikola Dejanović i pukovnik Živica Ognjanov. Na svečanosti su pročitane čestitke upućene pripadnicima Banatske brigade, dodeljena su priznanja najuspešnijim vojnicima i civilnim licima na službi u vojsci, a upriličen je i prigodan kulturno-umetnički program.
Komandant Banatske brigade, pukovnik Nikola Fatić podsetio je da Banatska brigada obeležava svoj praznik, spajajući dva značajna datuma, dan jedinice i 17. novembar 1918. godine, dan oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu.
– Mi se danas divimo junacima i narodu koji je tada pokazao veliko jedinstvo, patriotski zanos i junaštvo, koje je, nažalost, propraćeno mnogim žrtvama. Srpski narod je tada ponovo zablistao na istorijskoj pozornici, pred očima cele Evrope. Po ugledu na slavne pretke, oslobodioce Zrenjanina, pripadnici Banatske brigade neguju i prenose vrline i veštine Vojske Srbije brojnim naraštajima – istakao je Fatić i dodao da je praznik prilika i dužnost za prisećanje o formiranju Banatske brigade, kao i za izražavanje zahvalnosti pretpostavljenoj komandi, lokalnim upravama, ostalim strukturama Srednjobanatskog i Južnobanatskog okruga, svim bivšim pripadnicima, a posebno prethodnim komandantima, koji su dali doprinos formiranju, a potom i funkcionisanju jedinice.
Zamenik gradonačelnika Saša Santovac istakao je da Grad Zrenjanin i garnizon Vojske Srbije, Banatska brigada, zajednički obeležavaju jedan od najznačajnijih datuma u istoriji grada. Podsetio je i na datume koji su mu prethodili, a takođe su u vezi sa okončanjem Prvog svetskog rata.
– Naši slavni preci, predvođeni dr Slavkom Županskim, osnovali su 31. oktobra 1918. godine Prvi Srpski narodni odbor na teritoriji Vojvodine, sa zadatkom i misijom da okupi raspoložive snage za preuzimanje vlasti nakon okončanja rata. U međuvremenu, 11. novembra, savezničke sile potpisale su primirje sa Nemačkom, čime su okončana ratna dejstva na zapadnom frontu. Silama Antante, kao saveznička sila, priključila se Kraljevina Srbija i dala izuzetan vojnički doprinos ukupnoj pobedi u Prvom svetskom ratu i slamanju Austrougarske monarhije, uz nezamislive žrtve i stradanja – kazao je Santovac.
Dodao je i da Vojska Srbije nastavlja danas blistavu ratničku tradiciju i baštini ratne pobede na nizu frontova tokom Prvog svetskog rata, od Cera i Kolubare, do Solunskog fronta i završnih borbi za oslobođenje zemlje i naših sunarodnika severno od Dunava.
– Vojska je ovde oduvek bila sinonim za slobodu, za sigurnost, za razvoj zajednice, za učešće u humanitarnim i mnogim drugim akcijama, i tako je ostalo do danas. Kao i svake godine, i danas se sećamo oslobodilaca i radimo mnogo toga da ovaj grad bude dobro mesto za život, za rad i razvoj, a investicije i razvojni planovi najbolji su način da im se odužimo za njihova velika dela – poručio je Santovac.
U kulturno-umetničkom delu programa Svečane akademije nastupili su Milica Dosković, članica Opere SNP u Novom Sadu i Duvački orkestar Muzičke škole “Josif Marinković” Zrenjanin, pod upravom profesora Branislava Gagića.