U južnom Banatu dobar rod jabuka iako je kiša produžila berbu

U južnom Banatu, zbog kišovitih dana, produžila se berba jabuka, ali proizvođači kažu da to neće uticati na kvalitet i rod voća. Zadovoljni su i otkupnom cenom, pogotovu industrijske jabuke, koju prodaju za 18 dinara po kilogramu.

Sušni period i dugo toplo leto neće ostaviti traga na dobar i kvalitetan rod jabuka u voćnjaku porodice Kutanjac, jer su ovde primenili sve argotehničke mere na vreme.

– Zahvaljujući našim zalivnim sistemima nismo imali problema sa sušom i sa toplotom. Zadovoljni smo sa rodom. Imali smo na 3,5 hektara oko 100 tona jabuke. Gajimo 4 vrste jabuka od kojih je gala najbolja, ali ona se slabo prodaje – kaže Đorđe Kutanjac.

Ovde nemaju problema ni sa beračima čija je dnevnica 4.000 dinara, a koji su već iskusni u ovom poslu.

Foto: Freepik

– Mora se posebno znati da se jabuka nikad ne stiska dok se bere, ne sme da se čupa, postoji procedura i peteljka je uvek na gore okrenuta i ona puca, to je suština branja jabuke – objašnjava radnica Elida Hadžibrahimović.

– Nisam prvi put ovde, nije mi teško, jedino kad je loše vreme je problem, kad je kiša i rosa, ali ovako nije težak posao – dodaje Tamara Ambruš.

U Pančevu je izgrađena i jedna od najsavremenijih hladnjača čiji je kapacitet 2.500 tona. Za sada su ovde uskladištene šljive, jabuke i kruške koje mogu dugo da se čuvaju, a da ne izgube svežinu.

– To je smart freš tehnologija gde jabuke bukvalno borave od 6 do 8 meseci u nepromenjenom stanju, kao da je tek ubrana. Ubacuje se ugljen dioksid i stvara se neživotna sredina u kojoj se jabuka hladi na 1 stepen. Uskladištili smo i 500 tona šljive zamrznute, nju ćemo iseći i pakovati za Nemačku po ceni od 0,45 centi po kilogramu – kaže Ljupko Kutanjac, vlasnik hladnjače.

U planu je da se sledeće godine popune svi kapaciteti u hladnjači u kojoj će se pored voća skladištiti i domaće povrće, ali i uvozno južno voće, koje će se, van sezone prodavati u našim supermarketima.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.