U javnim nabavkama veća transparetnost, ne i broj ponuda

BEOGRAD – Elektronske javne nabavke unapredile su transparentnost postupaka sa pokrenutim novim portalom registrovani su novi naručioci i ponuđači, ali nije povećao broj ponuda po nabavci, ocenio je NALED.

Ističe se da je na novom portalu pokrenutom 2021. registrovano 1.930 novih naručilaca i 11.800 ponuđača, te da ja učešće javnih nabavki dostiglo 8,93 posto BDP što najviši nivo u dve decenije, ali prosečno je po javnoj nabavci ostalo 2,5 ponuda.

NALED navodi i najniža cena jedini kriterijum za odabir ponuđača u čak 95 posto tokom prošle godine.

Stručni konsultant Udruženja „Ponuđači Srbije” Stanica Antelj da i pored više prednosti novi zakon i dalje dozvoljava da se kroz dodatna objašnjenja i ispravke, neprihvatljiva ponuda ispravi i učini prihvatljivom.

– To kod fer ponuđača stvara nepoverenje u javne nabavke i mehanizme zaštite. Isto tako, nije prevaziđena ni situacija u kojoj ponuđač da cenu od 1 dinar, a naručilac ima diskreciono pravo da prihvati takvu ponudu, dok ostali ponuđači nemaju uvid u kasniju realizaciju ugovora, rekla je ona a prenosi NALED.

Ona je ukazala i da pravna zaštita u postupcima čija je procenjena vrednost manja od milion dinara za dobra i usluge i tri miliona za radove koji se sprovode u otvorenom postupku ne postoji.

Na osnovu analiza NALED navodi da dvogodišnja primena elektronskih javnih nabavki ukazuje da naručioci moraju dalje da unapređuju kvalitet istraživanja tržišta koje prethodi raspisivanju poziva.

Dodatna preporuka je i da naručioci pažljivije propisuju uslove za učešće.

Antelj navodi da nedostaje uspostavljanje baze kvaliteta izvršenog posla i pruženih usluga.

– Mogla bi da bude napravljena po uzoru na nemački Registar o javnim nabavkama u koji naručioci upisuju negativne ocene kod ponuđača za koje je sud utvrdio da su prekršili zakon. Da je javno objavljivanje nalaza kontrole kvaliteta neophodno i u Srbiji, prema istraživanju NALED-a, smatra 72 posto naručilaca i 89 procenata ponuđača, dodaje ona.

Podaci Kancelarije za javne nabavke pokazuju da je broj zaključenih ugovora u 2020. povećan sa 122.000 na 135.000 da bi u 2021. njihov broj skočio na gotovo 183.000.

Vrednost nabavki u 2021. porasla je za 50 procenata, sa 3,2 milijarde na 4,7 milijardi evra.

Prema istom izvoru u 2021. godini zabeleženo je 650 postupaka u kojima su korišćeni ekološki kriterijumi i 86 gde je prednost dodeljivana socijalnim elementima.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.