Policija u Japanu izvršila je nekoliko hapšenja nakon što je industriju suši restorana, vrednu više milijardi dolara, potresao „suši terorizam“, uključujući i slučaj jedne „teroristkinje“ koja je pljunula u hranu namenjenu drugim gostima.
Izveštaji o namernom nehigijenskom ponašanju jednog broja posetilaca suši restorana značajno su se povećali poslednjih nedelja, uključujući incident u kojem gost pije direktno iz flaše zajedničkog soja sosa.
Novinska agencija Kjodo javila je u četvrtak da su tri osobe – svi deo iste grupe – uhapšene zbog sumnje da su nasilno ometali poslovanje. Smatra se da je ovo samo deo osumnjičenih za „nehigijensko i uznemiravajuće ponašanje“ u suši restoranima.
Među uhapšenima je i 21-godišnjak za koga se tvrdi da je početkom prošlog meseca pio iz zajedničke flaše soja sosa u restoranu „Kajtensuši” koji vodi Kura Suši u centralnom gradu Nagoji.
Dve druge mušterije, 19-godišnji muškarac i 15-godišnja devojka, takođe su uhapšeni zbog navodnog pomaganja u objavljivanju video-snimka od 10 sekundi na kojem se vidi kako momak stavlja flašu soja sosa u usta.
Kura Suši je rekao da ceni „brz odgovor” policije, navodi veb-sajt Sora njuz 24. Firma je u saopštenju navela: „Ovakve bezobzirne radnje potresaju temelje odnosa poverenja koji smo izgradili sa našim klijentima, i iskreno se nadamo da će ova akcija policije sprečiti druge da se upuste u slično ponašanje.“
Niz nehigijenskih incidenata – uključujući onaj u kojem je tinejdzer olizao ivicu šoljice pre nego što je vratio na policu, a zatim pljuvačku obrisao o tanjir sušija u prolazu – prvi put je izašao na videlo početkom godine, što je vlasnike restorana primoralo na drastične mere kako bi privukle nepoverljive posetioce.
Ove nedelje iz „Čošimarua“, koji upravlja prodajnim mestima u širem području Tokija, rečeno je da zaustavljaju pokretne trake za služenje hrane, nedeljama nakon što je „Suširo“, lider na tržištu, rekao da će njegov suši biti isporučen samo „ekspresnom trakom“ kupcima koji naruče preko ekrana osetljivog na dodir, i tako otežaju drugim gostima da dodiruju ostalu hranu.
Kura Suši navodi da će uskoro početi da koristi kamere opremljene veštačkom inteligencijom za praćenje stolova gostiju, uprkos pritužbama da ovakva mera stavlja klijente pod nadzor.
Inače, „Kajtensuši“, koji je prerastao u industriju vrednu 740 milijardi ¥ (5,4 milijarde $) od kada je prvi restoran otvoren u Osaki 1958. godine, usred je uvođenja najsavremenije tehnologije kako bi se ubrzala isporuka hrane i rešio hronični nedostatak radne snage.
Nedavne promene, međutim, izgledaju kao vraćanje poslovanja u suši restoranima njihovim analognim korenima, sa posetiocima u stotinama restorana koji su primorani da čekaju u redu da im narudzbine budu isporučene direktno u ruke.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.