logo transparend vojvodina uzivo

U Jabuci obeležen Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu

JABUKA – Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić predvodio je državnu ceremoniju na Stratištu kod Jabuke povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu.

„Pamteći sistematsko iskorenjivanje romskog, srpskog i jevrejskog naroda, kojem je prethodio najteži oblik diskriminacije, obavezuje sve nas, ali i buduće generacije, da zajedno radimo na utemeljenju društva, u kojem razlike neće biti meta na čelu, ni prepreka, već ono što nas zbližava,“ rekao je državni sekretar Antić kod Spomen kompleksa „Stratište“ u Jabuci kod Pančeva.

 

Delegacija Pančeva na Stratištu kod Jabuke (Izvor: Grad Pančevo)

 

Nakon ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, prisutnima su se obratili i predsednik Skupštine grada Pančeva Tigran Kiš i predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Dalibor Nakić.

„Danas je 16. decembar, dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu, dan kada je fašistički režim 1942. godine jednom običnom naredbom sve Rome odlučio deportovati u radne logore, a sve radi njihove likvidacije. Tako su Romi, zajedno sa drugim narodima, Srbima i Jrevrejima, zbog svoje nacionalne pripadnosti masovno likvidirani svuda na teritoriji Trećeg rajha, pa i ovde gde se danas nalazimo, na Stratištu u Pančevu. Ovde je u periodu od 1941. do 1944. godine ubijeno više od 10.000 građana sa teritorije Južnog Banata, i ovo je jedno od mesta najvećeg stradanja u Drgom svetskom ratu na teritoriji Srbije. Fašizam kao ideologija živi i danas. Svedoci smo novih sukoba širom sveta i tu reč danas koristimo objašnjavajući sukobe, češće nego ranijih godina. Zbog toga je važno obeležavati 16. decembar. Obeležavanje ovog dana je dokaz o posvećenosti Srbije i porbi protiv fašizma. Nažalost, ovo nije jedini dan u našoj istoriji koji nas obavezuje na sećanje. Sećanjem i izražavanjem poštovanja prema stradalim žrtvama, mi sprečavamo zaborav na borbu koja je dovela do slobode u kojoj danas živimo. Grad Pančevo je multietnička sredina koja poštuje i uvažava nacionalne različitosti. Jednakost u uživanju ljudskih prava i sloboda, kao i kulturna i međuverska i, međunacinalna tolerancija su tekovine duboko utkane u tkivo grada Pančeva i neraskidiv deo njegove istorije. Svima koji ste danas došli na obeležavanje Sećanja na Rome postradale Rome u Drugom svetskom ratu, u ime grada Pančeva želim da kažem hvala, a svim nevino postradalim žrtvama večno hvala i slava im“, rekao je u svom obraćanju Tigran Kiš.

 

Tigran Kiš (Izvor: Grad Pančevo)

 

Komemorativna svečanost održana je u okviru lokaliteta masovne grobnice civila stradalih u Drugom svetskom ratu Spomen-kompleksa „Stratište” u Jabuci, kod Pančeva.

Ceremoniji su prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, romske nacionalne manjine i romske delegacije, Skupštine grada Beograda, grada Pančeva, Jevrejske opštine Pančevo kao članovi Diplomatskog kora u Republici Srbiji i udruženja za negovanje tradicija.

 

Povod za održavanje komemorativnih okupljanja u Jabuci jeste sećanje na 16. decembar 1942. godine kada je Hajnrih Himler izdao naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije. Na osnovu naredbe od 29. januara 1943. godine određeno je da Romi budu deportovani u logor smrti Aušvic-Birkenau. Deportacija Roma trajala je u periodu između februara 1943. i jula 1944. godine.Kao posledica organizovanog pogroma, u okviru logora smrti Aušvic-Birkenau do 2. avgusta 1944. godine funkcionisao je podlogor za Rome – Zigeunerlager.

Zatočeni Romi poticali su teritorija Nemačke, kao i okupiranih država poput Austrije, Čehoslovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i okupiranog dela Sovjetskog Saveza. Tokom navedenog perioda, u Zigeunerlager zatočeno je više od 23.000 Roma, od kojih je oko 20.000 likvidirano.

Brojna su stratišta civila, Srba, Roma i Jevreja, širom naše države. Staro sajmište, Banjica, Jajinci, Jabuka kod Pančeva, logor „Crveni krst“ u Nišu, stratište na Arapovom brdu u Leskovcu samo su neka od njih.

Genocid nad Romima ili Porajmos u Drugom svetskom ratu predstavlja jednu od najtragičnijih epizoda tog oružanog sukoba koja je kod savremenih generacija skoro potpuno zaboravljen.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.