U Galeriji Matice srpske svečano otvorena izložba „Molitva kao Milosrđe“

NOVI SAD – Nakon prošlogodišnje izložbe Paja Jovanović i Gustav Klimt: Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja koja je spojila dva velika slikara različitih nacionalnosti, Galerija Matice srpske i ove jeseni ponovo predstavlja dijalog između dva stvaraoca.
Foto: Galerija Matice srpske
Foto: Galerija Matice srpske

Izložba Molitva kao Milosrđe spojiće češkog slikara Alfonsa Muhu i Predraga Đakovića, savremenog srpskog umetnika koji živi i stvara u Pragu.

Sinoć je svečano otvorena izložba Molitva kao milosrđe. Alfons Muha i Predrag Đaković, a na otvaranju su se prisutnima obratili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, dr Danilo Vuksanović, pomoćnik upravnika GMS i kustos izložbe, Lordan Zafranović, režiser, Predrag Đaković, umetnik i Nj. E. gospodin Jan Bondi, amabsador Češke Republike u Srbiji.

Dr Tijana Palkovljević Bugarski pozdravila je publiku: „Odlučili smo da predstavimo poređenje, izabrali smo evropskog umetnika češkog porekla Alfonsa Muha i njegovo čuveno delo Milosrđe koje do sada nikada nije viđeno kod nas i nije izlagano u javnosti budući da pripada jednoj privatnoj kolekciji. Uporedili smo ga i stavili u dijalog stvaralaštvo srpskog slikara koji već 40 godina živi i stvara u Pragu, a zapravo je potekao iz našeg Novog Sada.“

Dr Danilo Vuksanović je govorio o izložbi: „Slika Milosrđe ima zanimljivu istoriju, kao i simboliku i ono što se nalazi u njenom centralnom delu – taj crveni krst iza devojke u belom, poslužio je Peđi Đakoviću da ostvari čitav ovaj ciklus koji se nalazi na ovoj izložbi.“

Lordan Zafranović primetio je: „Oduševljen sam izložbom koja prikazuje raskošnost zla, slikama zbog kojih drhtim, ali oduševljen sam i svima vama, brojnima, koji ste došli da vidite savremenu umetnost.“

Predrag Đaković je uputio reči hvale Galeriji Matice srpke i kolekcionaru Martinu Šetini: „Učinili ste me neizmerno srećnim. Bez Galerije Matice srpske i mog velikog prijatelja Martina Šetine ova izložba se ne bi desila. Hvala vam!“

Nj. E. gospodin Jan Bondi izložbu je proglasio otvorenom rečima: „Velika mi je čast što imam priliku da posetim Novi Sad ovako lepim povodom. Želim da se zahvalim Galeriji Matice srpske što je priredila ovu izložbu i predstavila češku umetnost u Srbiji, u Vojvodini.“

Izložba Molitva kao Milosrđe predstavlja dijalog između umetničkih dela dva slikara iz različitih epoha: Alfonsa Muhe, koji je stvarao u drugoj polovini 19. veka i prvoj polovini 20. veka, i Predraga Đaković (1964), savremenog umetnika.

Tematski, izložba prikazuje stradanja srpskog, češkog i jevrejskog naroda koja su se desila u 20. veku, ukazuje na nemile događaje koje ne smemo da zaboravimo, ali ih snagom umetničkog iskaza urezuje u kolektivno pamćenje kako se ne bi nikad više ponovili. Publika će imati priliku da se prvi put sretne sa monumentalnim delom Alfonsa Muhe Milosrđe – Charitas iz 1886. godine (154h451 cm) i tri crteža iz zrele faze stvaralaštva iz privatnih zbirki čeških kolekcionara.

Muhina dela inspirisala su Predraga Đakovića za stvaranje umetničkih radova i instalacija, te je na takav način u sopstvenom umetničkom opusu pružio novi okvir holokaustu kao nepresušnom izvoru za umetničko stvaralaštvo. Devet kompozicija Predraga Đakovića izvedenih u različitim materijalima, zajedno sa još četiri dela Alfonsa Muhe, tumače na savremen način tragediju naše civilizacije u uskomešanom istorijskom toku.

Ideja izložbe je da ukaže na važnost dijaloga među evropskim kulturama u cilju stvaranja boljeg i tolerantnijeg društva zasnovanog na humanističkim idejama ljubavi i poštovanja, kako bi se u budućnosti izbegla strašna stradanja nedužnog stanovništva.

Alfons Marija Muha (1860–1939) bio je češki slikar i jedan od najzanačnijih umetnika pokreta Art Nuvo. Slikarstvo je studirao u Minhenu i Parizu, a veliku pažnju javnosti i likovnih kritičara privukao je izradom najpoznatijih postera, reklama, ilustracija, ali i slikanjem čuvene Slovenske epopeje. Danas su njegova dela deo brojnih muzejskih i privatnih kolekcija, dok u Pragu postoji jedinstven muzej posvećen ovom umetniku.

Predrag Đaković (1964) je srpski savremeni umetnik koji već četrdeset godina živi i radi u Pragu. Prve časove crtanja pohađao u čuvenoj beogradskoj Šumatovačkoj ulici kod Sergeja Jovanovića, da bi potom završio Likovnu akademiju u Pragu. Samostalno je izlagao u Jugoslaviji, Čehoslovačkoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkoj, Holandiji, Španiji, Engleskoj i Crnoj Gori. Dobitnik je više nagrada za svoj rad, a njegova dela se nalaze u značajnim umetničkim kolekcijama širom sveta. Paralelno se uspešno bavi i muzikom.

Tokom trajanja izložbe biće realizovan bogat prateći program u vidu različitih predavanja petkom u 19.00 sati, kustoskih vođenja vikendom u 13.00 i 17.00 sati i kreativnih radionica subotom za decu i tinejdžere. Prateći program možete pratiti na zvaničnom sajtu i na društvenim mrežama Galerije Matice srpske.
Kustos izložbe je dr Danilo Vuksanović, pomoćnik upravnika Galerije Matice srpske.

Realizaciju kataloga i izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinska vlada Vojvodine i Grad Novi Sad.

Medijski pokrovitelji izložbe su su JMU Radio-televizija Vojvodine, Radio 021, Naxi Planeta radio, Radio Beseda, Color Press Group, Kulture.rs i Ringier Serbia doo – Blic.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.