logo transparend vojvodina uzivo

U čemu je razlika između srpskog spa centra i evropskog velnesa? – Investicijama se situacija popravlja, mladi sve više dolaze u banje

Odlazak u banje u poslednje vreme ne koriste se nužno za rehabilitaciju. Do toga je dovela i velika privatizacija smeštaja, naročito u Evropi. Razlike između evropske SPA i srpske banje su sve manje i taj trend će se nastaviti.
Vladan Vešković iz Udruženja banja Srbije, za „Blic Biznis“ kaže da prodaja banje kao zdravstvene ustanove nije uslov za napredovanje jedne banje.
– Mnogi su skloni poređenjima naših i banja u okolini, pogotovo Mađarske i Slovenije i tom prilikom porede kvalitet smeštaja i sadržaja. A razlika ima mnogo više. U vreme dok su se banje u regionu gradile novcem Evropske unije (kraj XX i početak XXI veka), izabravši da budu farme lepote radije nego da vrše osnovnu funkciju, naše banje su održavale kakav-takav turistički promet u Srbiji. Katastrofalna privatizacija smeštajnih kapaciteta generalno, a u banjama pogotovo, načinila je RH centre jedinim mestom za odmor u mnogim turističkim destinacijama gotovo petnaest godina – kaže Vešković.
Istraživanje Udruženje banja Srbije (koristeći zvanične podatke) je pokazalo da je u periodu 2007 – 2014 broj ležaja u banjama opao za 43%, a da je u banjama te godine bilo 5.280 ležaja koji uopšte nisu u funkciji. Ti objekti ne rade! Investicijama u banje ta se situacija popravila, ali i pokazalo da smo u pravu kada tvrdimo da prodaja zdravstvene ustanove nije uslov za napredovanje jedne banje. Razlike između evropske SPA i srpske banje su sve manje i taj trend će se nastaviti, dodaje on.
Omladina sve više posećuje banje
Do skoro je većina mislila da su banje rezervisane samo starije građane koji imaju povrede ili određeno oboljenje. Međutim, taj trend se promenio, sada sve više mladih posećuje banje.
– U banjama Srbije je sve više posetilaca koji su mlađi od onih za koje se još uvek (neopravdano) smatra da su jedini posetioci, a to je 60+ ili „baby boomeri“ kako se u turizmu popularno nazivaju predstavnici trećeg doba. Banje u svetu nisu stecište zaista mladih, a tu mislim na one između 18 i 25 godina. Od prvog velnes centra u našim banjama, u Vrnjačkoj Banji, do danas je prošlo 19 godina – kaže Vešković.
– Vrlo brzo su taj trend prihvatile zdravstvene ustanove u banji Koviljači, Niškoj Banji, Ribarskoj i Sokobanji. Velenes centar u banji Koviljači odavno dočekuje goste iz inostranstva! Sada više nemamo zdravstvenu ustanovu u banjama koja nema neki vid velnesa. Ovaj sadržaj je privukao predstavnike ne samo mlađe, nego i poslovne populacije. Zašto dolaze u banje? Spa & velnes centar u gradu je poželjan, imamo ih mnogo u urbanim sredinama

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.