U Africi se formira novi okean. Geolozi su potvrdili da se stvara novi okean jer se afrički kontinent deli na pola. Međunarodni napori su otkrili da se 50 kilometara dug rascep pojavio u etiopskim pustinjama u Dalekom regionu 2005. godine i da je verovatno početak potpuno novog mora.
Nedavna studija, objavljena u časopisu Geophisical Research Letters, kombinuje seizmičke podatke iz formiranja pukotina kako bi pokazala da je vođena procesima sličnim onima na dnu okeana. Tektonske ploče Afrike i Arabije se sudaraju u pustinji i postepeno se odvajaju oko 30 miliona godina. Isti pokret je takođe razdvojio Crveno more, ali to se dešava samo brzinom manjom od 1cm godišnje.
Uskoro bi čovečanstvo moglo imati dve domovine. 54 afričke nacije su podeljene prema geolozima koji istražuju tektoniku ploča kontinenta. Istočnoafrički rascep, koji odvaja istočne primorske zemlje poput Kenije i Tanzanije od većine kontinenta, prolazi preko Mozambika iz oblasti Afar u severnoj Etiopiji.
Nova studija u časopisu Nature otkrila je da se dva komada zemlje odvajaju brzinom od 7 milimetara godišnje. Nacije poput Zambije i Ugande imaće svoje obale. Naučnici tvrde da nekoliko trenutno aktivnih vulkana duž reke pružaju nove uvide u proces. Konkretno, vulkan Erta Ale u Etiopiji neprekidno eruptira više od 50 godina. Viktorijina mikroploča, najveća te vrste na Zemlji i smeštena između svake strane pukotine, rotira se u obrnuto od kazaljke na satu u poslednje dve godine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.