Nalazimo se u tropskom talasu koji će prema trenutnim prognozama potrajati još dve nedelje, a možda i duže. Dnevne temperature prelaziće 30, a noćne 20 stepeni, u najavi nema padavina i to su idealni uslovi za razvoj i razmnožavanje grinja.
U takvim uslovima čitav ciklus razvića grinja može da se završi za svega sedam dana.
Grinje su sićušni organizmi koji se uglavnom nalaze na naličju listova, sisaju sokove biljaka i u povoljnim uslovima mogu za kratko vreme da prouzrokuju sušenje biljaka.
Kako je već njihovo prisustvo uočeno u usevima u proteklom periodu, sada se nalazimo u izuzetno kritičnom periodu sa aspekta zaštite poljoprivrednog bilja od grinja.
Najugroženije su proizvodnje lubenica, dinja, krastavaca, soje, paradajza, jabuke, višnje i dr.
Zbog izuzetno visokih dnevnih temperatura, preporuka je da se tretman sprovede u kasnim večernjim satima, sa registrovanim preparatima i uz obavezno poštovanje karence.
Pročitajte još:
Vremenske nepogode nisu ugrozile useve u Banatu
Olujne nepogode od pre nekoliko dana na području Pančeva, Kovačice, Opova i Alibunara nisu nanele veće štete usevima, kažu u Institutu „Tamiš“ i naglašavaju da će ukoliko ne bude velikih vremenskih nepogoda prinosi biti dobri kao što je slučaj kod pšenice čiji su prinosi u ovom delu Banata premašili prošlogodišnje. – Imamo parcele gde su malo nakrivljeni i gde se video udar vetra sa koje strane je dolazio, ali za sada veće štete nisu prijavljene, a količina padavina se kretala od 50 l po m2 do 77 l po m2 – kaže Bogdan Garalejić, stručni saradnik za strna žita u […]
Opširnije