VOJVODINA – Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević uručio je danas predstavnicima visokoobrazovnih institucija rešenja o odobravanju finansiranja kratkoročnih projekata od interesa za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini u 2023. godini.
Pokrajinska vlada je preko Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost obezbedila 30 miliona dinara za realizaciju javnog konkursa na kom su odobrena 42 projekta iz osam naučnih oblasti: tehničke, prirodno-matematičke, medicinske, biotehnologija i poljoprivreda, društvene i humanističke, tehnološke, pravne i ekonomske, i sportske.
Sekretar Milošević je istakao da se pri oceni projekata vodilo računa o opravdanosti istraživanja, primenjivosti rezultata, kompetentnosti istraživača i značaju projekta za naučnoistraživačku zajednicu u AP Vojvodini. Od 42 odobrena projekta, podržana su četiri projekta sa privatnih fakulteta, dok je 38 sa Univerziteta u Novom Sadu, među kojima je i sedam sa instituta.
„Konkurs za kratkoročne projekte nije jedini na koji se aplicira. Imamo oko 200 miliona angažovanih sredstava za projektne aktivnosti. Više od 1.180 istraživača uključeno je u projektne aktivnosti koje se finansiraju preko konkursa Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost“, istakao je prof. dr Milošević, podsetivši da je reč o konkursima za dugoročne projekte, zatim projekte koji afirmišu nacionalne manjine, umetničke projekte, kao i zajedničke projekte sa Republikom Srpskom.
Profesor Milošević je naglasio da se upravo ovakvim aktivnostima podiže kvalitet rada u visokom obrazovanju i u institutima.
„U poređenju sa 2016. godinom, podaci govore da i pored svih ograničavajućih faktora, među kojima je bila pandemija korona virusa i nepovoljna situacija u svetu, danas imamo 20 odsto više istraživača u našim naučnoistraživačkim institucijama. Naši istraživači su za 30 odsto unapredili svoj rad u odnosu na broj objavljenih radova na SCI listi po istraživaču“, rekao je sekretar Milošević i naglasio da je ukupnan broj radova sa 1.070 povećan na 1.672 rada na SCI listi.
„Reklo bi se da napredujemo i da smo pokazali odgovornost prema zajednici, da svojom produkcijom pravdamo atribut autonomije Univerziteta kada su u pitanju fakulteti, kao i opravdanost formiranja instituta. Zajednički sa vama uspeli smo da unapredimo kvalitet naučnog rada, ali i naš ukupni privredni i finansijski prostor“, rekao je prof. dr Milošević.
Sekretar je naglasio i da su u Planu razvoja AP Vojvodine do 2030. godine – važnom strateškom dokumentu – uspostavljeni određeni standardi visokog obrazovanja i naučnoistraživačke delatnosti.
„Takođe, kroz dokument koji se odnosi na program razvoja visokog obrazovanja i naučnoistraživačke delatnosti, podcrtaćemo nekoliko vrlo važnih odrednica. Jedna od njih je da je visoko obrazovanje dostupno – da mora biti nešto što je standard savremenog čoveka“, rekao je prof. dr Milošević i istakao da to podrazumeva celoživotno učenje, mobilnost, digitalizaciju, naučnu izvrsnost – internacionalizaciju kroz pristup naučnoj infrastrukturi i resursima, podršku međunarodnim i interdisciplinarnim projektima, jačanje saradnje nauke i privrede.
„Posebno bih istakao da je važno da se nauka uključi u pronalaženje odgovora na društvene izazove, zbog čega je u planu formiranje Instituta društvenih nauka“, rekao je prof. dr Milošević.
„Ovaj konkurs, kao i drugi koje raspisuje Sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, moguć je zahvaljujući Pokrajinskoj vladi koja prepoznaje značaj nauke i izdvaja sredstva za te namene. Istraživači koji su zaposleni u naučnoistraživačkim institucijama na teritoriji AP Vojvodine imaju privilegiju da dobiju dodatna sredstva na osnovu svoje prepoznatljivosti i vidljivosti ne samo na pokrajinskom i republičkom, već i međunarodnom nivou“, istakla je predsednica Stručne komisije za oblast tehnoloških nauka i redovna profesorka Tehnološkog fakulteta dr Biljana Škrbić, koja je i jedna od istraživača sa Univerziteta u Novom Sadu čije se ime nalazi u 2 odsto najcitiranijih naučnika na svetu na Stenfordovoj listi.
Značajni rezultati koje naučnici sa teritorije AP Vojvodine postižu u svojim istraživanjima doprinose razvoju naše društvene zajednice, dodala je prof. dr Škrbić i poželela istraživačima da objave radove koji će biti prepoznatljivi i citirani i time doprinesu visokoj poziciji Univerziteta u Novom Sadu na prestižnim međunarodnim merljivim listama vrednovanja univerziteta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.